Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Huta Komorowska

Chcę dodać własny artykuł

Huta Komorowska

Huta Komorowska to wieś położona w Kotlinie Sandomierskiej, w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Majdan Królewski. Miejscowość ma bogatą historię, sięgającą końca XVII wieku.

Historia huty szkła

Huta została założona około 1674 roku przez Aleksandra Michała Lubomirskiego, starostę sandomierskiego, i jego syna Józefa Karola. W początkach swojego istnienia huta produkowała szkło, a jej szczytowy okres przypadał na koniec XVII i pierwszą połowę XVIII wieku. Zatrudniano w niej Czechów oraz robotników z Krakowa i Ropczyc. Po I rozbiorze Polski i wprowadzeniu ograniczeń dotyczących produkcji potażu, huta straciła na znaczeniu.

Właściciele w XIX wieku

Po I rozbiorze Huta Komorowska przeszła na własność skarbu Austrii, a następnie zmieniała właścicieli, aż w XIX wieku trafiła w ręce rodziny Kulczyckich. W 1835 roku huta została sprzedana podczas licytacji. Ostatecznie przeszła w ręce rodziny Kozłowieckich, która przyczyniła się do rozwoju wsi.

Rodzina Kozłowieckich

Czesław Kozłowiecki, wnuk Szczepana Dolańskiego, stał się właścicielem Huty Komorowskiej, a po nim jego syn Adam. W okresie przed II wojną światową Adam Kozłowiecki zainwestował w rozwój infrastruktury, budując tartak i cegielnię oraz zakładając fundację edukacyjną.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej mieszkańcy wsi zostali wysiedleni, a na terenie Huty zorganizowano oboz pracy dla Żydów, w którym zginęło około 1,5 tys. osób. Po wojnie, w 1954 roku, otwarto odbudowaną szkołę, a w 1987 roku zbudowano kościół.

Współczesność

W 2008 roku powołano Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego, mającą na celu rekonstrukcję pałacu Kozłowieckich. W 2011 roku otwarto muzeum poświęcone jego osobie.

Podsumowanie

Huta Komorowska to wieś z bogatą historią, która przeszła przez wiele zmian społecznych i gospodarczych. Od huty szkła po współczesne inicjatywy, miejscowość świadczy o dziedzictwie kulturowym regionu.