Hufiec ZHP Częstochowa
Hufiec ZHP Częstochowa to terytorialna wspólnota gromad, drużyn, kręgów i innych jednostek harcerskich Związku Harcerstwa Polskiego, działająca na terenie powiatu grodzkiego Częstochowa oraz gmin w powiecie częstochowskim. Obecnie skupia około 900 harcerzy i zuchów.
Historia
Początki ruchu harcerskiego w Częstochowie datują się na 21 października 1912 roku, kiedy to powstała Drużyna Skautów im. mjr. W. Łukasińskiego. Jej celem było przygotowanie skautów do walki o niepodległość. W 1913 roku, w związku z działalnością propolską, część starszych skautów została aresztowana przez siły rosyjskie. W tym samym roku utworzono Drużynę Skautek im. J. Poniatowskiego.
Podczas I wojny światowej wielu skautów wstąpiło do Legionów Polskich. Harcerze brali udział w różnych bitwach oraz w działaniach pomocniczych. W 1914 roku powstała 2. Drużyna Skautów im. T. Kościuszki. W 1915 roku drużyny skautowe weszły w skład Polskiej Organizacji Skautowej.
W latach 20. XX wieku hufiec rozwijał się, uczestnicząc w zlotach i wymianach międzynarodowych. W 1939 roku harcerze zorganizowali Harcerskie Pogotowie Wojenne, a po wybuchu II wojny światowej angażowali się w pomoc w obronie Częstochowy oraz działań konspiracyjnych, tworząc Szare Szeregi i organizację Orzeł Biały.
W wyniku działań wojennych harcerze brali udział w akcjach sabotażowych oraz pomagali mieszkańcom getta. W 1945 roku Szare Szeregi przestały być organizacją konspiracyjną, a w marcu powołano nowy hufiec. W latach powojennych harcerstwo w Częstochowie zmagało się z niechęcią władz do postaw patriotycznych.
W 1950 roku harcerstwo zostało podporządkowane Związkowi Młodzieży Polskiej. W kolejnych dekadach hufiec przeszedł różne zmiany, zyskując nowe imię i dostosowując się do zmieniającej się sytuacji politycznej. W 1981 roku nastąpił powrót do tradycji harcerskich, a część harcerzy zaangażowała się w działalność „Solidarności”.
Bibliografia
- Stefaniak Ryszard: Kalendarium z dziejów Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie [w:] Szkice z dziejów harcerstwa częstochowskiego 1911-1996, Komisja Historyczna Hufca ZHP Częstochowa, Częstochowa, 1997