Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Horn (przylądek)

Przylądek Horn

Przylądek Horn (hiszp. Cabo de Hornos) to skalisty przylądek znajdujący się na wyspie Hornos, w archipelagu Ziemi Ognistej w Chile. Jest najdalej na południe wysuniętym punktem Ameryki Południowej (55°59′ S, 67°16′ W), a jego północna granica wyznacza Cieśninę Drake’a. Południk przechodzący przez przylądek uważany jest za granicę między Oceanem Spokojnym a Atlantykiem.

Reklama

Przylądek Horn został nazwany przez holenderskiego żeglarza Willema Schoutena, który jako pierwszy opłynął go w 1616 roku, nadając mu nazwę Kaap Hoorn. W 1945 roku utworzono Park Narodowy Przylądka Horn.

Żegluga wokół Hornu

Opłynięcie Przylądka Horn jest wyzwaniem ze względu na trudne warunki pogodowe. W 1905 roku zatonęło tu 43 żaglowców. Dziś nawigację wspomaga latarnia morska. Mimo otwarcia Kanału Panamskiego w 1914 roku, przylądek nadal jest ważnym punktem w żeglarstwie, szczególnie dla żeglarzy biorących udział w regatach dookoła świata.

Reklama

Opłynięcie Hornu jachtem jest porównywane do wspinaczki na Mount Everest. Pierwszym, który samotnie opłynął przylądek, był Joshua Slocum w 1895 roku. Pierwszym, który zrobił to „od zewnętrznej strony”, był Edward Conor O’Brien w latach 1923-1925. W 1943 roku Argentyńczyk Vito Dumas jako pierwszy opłynął przylądek w ramach samotnego rejsu wzdłuż „ryczących czterdziestek”.

  • Najmłodsza osoba, która opłynęła przylądek samotnie, to 16-letnia Abby Sunderland w 2010 roku.
  • Pierwsza Polka, która to uczyniła, to Iwona Maria Pieńkawa.

Wiele regat, takich jak Volvo Ocean Race, wymaga opłynięcia przylądka Horn.

Klimat i pogoda

W rejonie przylądka Horn nie ma stacji meteorologicznej. Silne wiatry są wynikiem różnicy temperatur między Antarktydą a cieplejszym powietrzem. Tworzy to Antarktyczny Front Polarny, co prowadzi do silnych wiatrów wiejących z zachodu na wschód. Serwis Meteorologiczny Marynarki Chile przetwarza dane meteorologiczne z tego obszaru oraz wydaje ostrzeżenia pogodowe.

Reklama

Linki zewnętrzne

Reklama