Hiszpańska kolonizacja Ameryki Północnej
Hiszpańska kolonizacja Ameryki Północnej rozpoczęła się w 1492 roku, kiedy Krzysztof Kolumb dotarł do wyspy Santo Domingo, poszukując drogi do Indii. Traktat z Tordesillas z 1494 roku przyznał Hiszpanii niemal wyłączne prawo do eksploracji i osiedlania się w Ameryce Północnej. W 1496 roku powstało Santo Domingo, pierwsze miasto kolonialne w Nowym Świecie, gdzie rozpoczęto działalność misyjną. Gospodarka kolonii opierała się na dostarczaniu surowców, takich jak trzcina cukrowa, bawełna i tytoń.
Ekspansja
Głównym obszarem kolonizacji stał się Meksyk, podbity przez Hernána Cortésa w 1521 roku po zaciętych walkach z Aztekami. Cortés uzyskał wsparcie od tradycyjnych wrogów Azteków i zniszczył ich stolicę, Tenochtitlán, przekształcając ją w Meksyk. W kolejnych latach Hiszpanie podbili również Gwatemalę, Salwador i półwysep Jukatan, kończąc cywilizację Majów.
Floryda
Floryda została odkryta w 1513 roku przez Juana Ponce de Leona. Po kilku nieudanych próbach kolonizacji, w 1565 roku Pedro Menendez de Aviles założył pierwsze trwałe osiedle, San Agustín.
Nowy Meksyk
W 1540 roku Francisco Vásquez de Coronado badał obszar wzdłuż rzeki Rio Grande, spotykając Indian Pueblo. Ziemie te nazwano Nowym Meksykiem, a w 1589 roku Juan de Onate zorganizował osadnictwo w Kalifornii, Arizonie i Teksasie.
Administracja kolonii
Hiszpańskie terytoria w Ameryce były zarządzane przez wicekrólestwa, takie jak Nowa Hiszpania, Nowa Granada, Peru i La Platy. Kościół miał znaczący wpływ na życie kolonialne, a Sądy Apelacyjne chroniły prawa Indian.
Polityka kolonialna
Polityka kolonialna Hiszpanii koncentrowała się na eksploatacji ekonomicznej podbitych terenów. Hiszpania starała się ograniczać wpływy innych krajów, zwłaszcza Wielkiej Brytanii i Francji, co pozwoliło jej na prowadzenie kosztownych wojen.
Upadek imperium
W XVIII wieku hiszpańskie imperium zaczęło słabnąć pod wpływem rywalizujących mocarstw. Mimo chwilowych sukcesów, takich jak zajęcie Luizjany w 1762 roku, Hiszpania traciła kontrolę nad swoimi terytoriami. W 1781 roku Hiszpanie zdobyli Fort St. Joseph, ale musieli go oddać po wojnie.
Niepodległość
Na początku XIX wieku imperium hiszpańskie w Ameryce Północnej zakończyło swój byt. Floryda została sprzedana USA w 1819 roku, a Meksyk uzyskał niepodległość w 1821 roku. W 1898 roku Hiszpania straciła Kubę i Portoryko w wyniku wojny z USA.