Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Historia wojska polskiego

„`html

Reklama

Okres przedpaństwowy

W obronie terytorium mieszkańcy wspólnie stawali do walki, tworząc pospolite ruszenie. Termin „wojsko” w staropolszczyźnie oznaczał „ludzi”. Pojęcia związane z systemem obronnym plemion słowiańskich to:

  • gród zamieszkany – stała osada obronna, zamieszkała przez rzemieślników i rolników.
  • gród schronieniowy – miejsce schronienia dla ludności w czasie zagrożenia.

Okres wczesnego państwa polskiego

W tym czasie obok pospolitego ruszenia powstała drużyna książęca, stała siła zbrojna przy księciu, która umożliwiła Piastom szybką ekspansję. Żołnierze drużyny otrzymywali żołd i musieli stawiać się na wezwanie księcia. Drużyna składała się z piechoty i jazdy, z podziałem na:

Reklama
  • piechota strzelcza – z ciężkimi łukami.
  • tarczownicy – z tarczami i włóczniami.
  • jazda ciężkozbrojna – konni z mieczami i pancerzami.
  • jazda lekkozbrojna – bez pancerzy.

Okres rozwiniętego państwa piastowskiego

W XII i XIII wieku rycerstwo stało się główną siłą wojskową, zastępując drużynę książęcą. Rycerze otrzymywali nadania majątkowe w zamian za służbę wojskową. Mobilizacja odbywała się na wezwanie księcia i obejmowała różne jednostki organizacyjne:

  • chorągwie – grupy rycerzy z jednego terytorium.
  • hufce – większe zgrupowania chorągwi.

Epoka wojsk zaciężnych (XVI wiek)

Na początku XVI wieku Rzeczpospolita dysponowała stałym wojskiem zaciężnym, głównie jazdą. Problemy finansowe ograniczały liczebność armii. Reformy sejmowe wprowadziły wojsko kwarciane, utrzymywane z dochodów z królewszczyzn.

XVII wiek

W XVII wieku wojsko polskie osiągnęło swoje największe sukcesy. Rozwój wojsk prywatnych magnatów oraz wprowadzenie dragonii zmieniły układ sił w armii. Piechota stała się liczniejsza niż jazda, co zmieniło sposób prowadzenia wojen.

Wojsko Polskie okresu rozbiorów

W czasach Księstwa Warszawskiego, powstały legie oraz nowe formacje wojskowe. Po klęsce Napoleona armia została zreorganizowana, a w 1815 roku utworzono Wojsko Królestwa Kongresowego, które jednak było ograniczone przez Rosję.

II wojna światowa

W okresie II wojny światowej Polskie Siły Zbrojne walczyły zarówno w kraju, jak i za granicą. Utworzono m.in. Błękitną Armię we Francji oraz różne korpusy w ZSRR. Po wojnie wojsko polskie przeszło przez proces reorganizacji i rozbudowy.

Wojsko Polskie w okresie PRL

Po wojnie, w Polsce Ludowej, armia rosła w liczebności, organizowane były nowe formacje. W 1949 roku Wojsko Polskie składało się z kilkudziesięciu dywizji i jednostek specjalistycznych.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej

Obecnie Siły Zbrojne RP mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa narodowego, uczestniczą w misjach międzynarodowych oraz działaniach humanitarnych. Od 2010 roku armia jest zawodowa, a obowiązkowy pobór został zniesiony.

„`

Reklama
Reklama