Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Historia Ukrainy

Historia Ukrainy

Historia Ukrainy obejmuje dzieje ziem ukraińskich, narodu oraz państwa ukraińskiego od czasów najdawniejszych do współczesności. Tereny te były miejscem osiedlenia różnych ludów koczowniczych, a około połowy I tysiąclecia n.e. zaczęli osiedlać się tam Słowianie, zakładając Ruś Kijowską. W XII wieku państwo to zaczęło się rozdrabniać, a po najazdach mongolskich znalazło się pod panowaniem Złotej Ordy oraz innych mocarstw, takich jak Wielkie Księstwo Litewskie, Królestwo Polskie i Rosja.

Reklama

Prehistoria i wczesne kultury

Prehistoria Ukrainy sięga 300 tys. lat temu. Obszar ten był zamieszkany przez Neandertalczyków oraz ludzi z kultury Cro-Magnon. W mezolicie na terytorium Ukrainy osiedliły się plemiona mezolityczne, a w neolicie rozwinęły się kultury, takie jak kultura trypolska.

Ruś Kijowska i jej upadek

Ruś Kijowska, istniejąca od IX wieku, osiągnęła szczyt rozwoju w X-XI wieku, przyjmując chrześcijaństwo w 988 roku. W XIII wieku Ruś została podbita przez Złotą Ordę, co zapoczątkowało rozbicie dzielnicowe. W XIV wieku tereny te zaczęły przechodzić pod kontrolę Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Reklama

Ukraina w Rzeczypospolitej

Pomiędzy 1569 a 1648 rokiem ziemie ukraińskie były częścią Rzeczypospolitej. W 1596 roku miała miejsce unia brzeska, która doprowadziła do konfliktów religijnych. W XVII wieku, pod wpływem powstania Chmielnickiego (1648–1657), Ukraina uzyskała pewną autonomię, jednak w wyniku ugody perejasławskiej w 1654 roku zaczęła podlegać Rosji.

Wiek XIX i narodziny nowoczesnej Ukrainy

XIX wiek był czasem wzrostu świadomości narodowej Ukraińców. Procesy narodotwórcze były różne w zaborze rosyjskim i austriackim. W 1917 roku, po rewolucji lutowej, proklamowano Ukraińską Centralną Radę, co prowadziło do utworzenia Ukraińskiej Republiki Ludowej.

II wojna światowa i po wojnie

W wyniku II wojny światowej Ukraina została zaanektowana przez ZSRR, co prowadziło do represji wobec inteligencji ukraińskiej. Po wojnie Ukraina zyskała większe terytoria, jednak władze sowieckie prowadziły politykę rusyfikacji.

Niepodległość i współczesność

W 1991 roku Ukraina ogłosiła niepodległość, co zostało potwierdzone w referendum. Pierwszym prezydentem został Łeonid Krawczuk. Kolejne lata upłynęły na reformach gospodarczych oraz zmaganiach z korupcją. W 2014 roku miała miejsce rewolucja godności, a po aneksji Krymu przez Rosję Ukraina zyskała nowe wyzwania polityczne i militarne.

Obecnie, pod rządami Wołodymyra Zełenskiego, Ukraina boryka się z konfliktem z Rosją, który rozpoczął się w 2022 roku, podkreślając potrzebę zjednoczenia i dalszego rozwoju narodowej tożsamości ukraińskiej.

Reklama
Reklama