Historia Hiszpanii
Hiszpania, w ciągu swojej historii, była miejscem wielu podbojów i zmian politycznych. Począwszy od starożytnych ludów iberyjskich i celtyckich, przez panowanie Rzymian, Wizygotów oraz islamu, aż po rekonkwistę i dominację Habsburgów, kraj ten doświadczył skomplikowanego rozwoju. Po okresie Habsburgów, Hiszpania znalazła się pod rządami Burbonów, a następnie stała się republiką autorytarną pod rządami Francisco Franco, co trwało aż do jego śmierci w 1975 roku.
Okres przedhistoryczny i wczesne cywilizacje
Najstarsze szczątki ludzkie na Półwyspie Iberyjskim pochodzą z epoki kamienia (homo antecessor). W epoce neolitycznej rozpoczęto osiadły tryb życia, zastępując myślistwo rolnictwem. Około 2500 r. p.n.e. technika obróbki miedzi przybyła na Półwysep z Bliskiego Wschodu, a w epoce brązu rozwinęło się budownictwo megalityczne.
Hiszpania w wieku Oświecenia
W 1701 roku Hiszpania zaangażowała się w wojnę o sukcesję hiszpańską. Traktaty z Utrechtu (1713) i Rastatt (1714) uznały Filipa V Burbon za władcę Hiszpanii, co zakończyło dominację Habsburgów. Władza Burbonów wprowadziła reformy administracyjne i podatkowe, znosząc odrębne prawa dla Katalonii i Walencji.
Hiszpania w XIX wieku
W XIX wieku Hiszpania zmagała się z wewnętrznymi konfliktami i rozwojem ruchów separatystycznych. Po obaleniu Izabeli II w 1868 roku, kraj przeszedł przez krótkotrwałą I Republikę, a następnie restaurację Burbonów. W 1898 roku Hiszpania utraciła ostatnie kolonie w Ameryce w wyniku wojny z USA.
Hiszpania w XX wieku
Początek XX wieku to okres kryzysów politycznych, a po wojnie domowej (1936-1939) Hiszpania znalazła się pod rządami Franco. Jego autorytarne rządy trwały do 1975 roku, kiedy to Hiszpania przeszła proces demokratyzacji, przyjmując nową konstytucję w 1978 roku.
Rządy ludowców i socjalistów
W 1996 roku Partia Ludowa (PP) przejęła władzę, wprowadzając neoliberalne reformy. Po zamachach terrorystycznych w 2004 roku, władza przeszła w ręce socjalistów (PSOE), którzy zainicjowali szereg reform społecznych i politycznych. Kryzys gospodarczy w latach 2010-2013 doprowadził do kolejnych zmian w polityce.
Współczesne wyzwania
W 2017 roku Hiszpania stanęła w obliczu kryzysu konstytucyjnego związanego z dążeniami Katalonii do niepodległości. Kraj boryka się z problemami separatystycznymi oraz wpływem terroryzmu, co wymaga dalszych reform i stabilizacji politycznej.