Hiperdźwięki
Hiperdźwięki to dźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach, przekraczających 100 MHz, 1 GHz lub 10 GHz. W ośrodkach gazowych, które składają się ze słabo oddziałujących cząstek, mogą rozchodzić się jedynie fale sprężyste o długości większej niż odległość między cząsteczkami. Z tego powodu hiperdźwięki rozprzestrzeniają się głównie w kryształach.
Dla fal dźwiękowych o tak dużej częstotliwości długość fali jest porównywalna z długością fal świetlnych, co prowadzi do zjawiska rozpraszania światła na niejednorodnościach ośrodka wywołanych tymi falami sprężystymi (fononach).
Wytwarzanie hiperdźwięków
Wytwarzanie hiperdźwięków różni się od generowania ultradźwięków. Generatory kwarcowe, które są stosowane do produkcji ultradźwięków o częstościach poniżej 0,5 GHz, nie nadają się do hiperdźwięków z powodu konieczności używania bardzo cienkich płytek kwarcowych. Hiperdźwięki można uzyskać za pomocą urządzenia Bommela-Dransfielda, które wykorzystuje sprzężenie między mikrofalami a drganiami mechanicznymi sieci krystalicznej. Częstotliwość hiperdźwięków wytwarzanych w tym procesie odpowiada częstotliwości mikrofal.
Podsumowanie
- Hiperdźwięki to dźwięki o częstotliwościach powyżej 100 MHz.
- Rozprzestrzeniają się głównie w kryształach.
- Ich długość fali jest porównywalna z długością fal świetlnych.
- Wytwarzane są za pomocą urządzenia Bommela-Dransfielda.
Przypisy i bibliografia
Kategoria: Fale mechaniczne