Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Herod Antypas

Herod Antypas

Herod Antypas (ok. 22 p.n.e. – po 39 n.e.) był tetrarchą Galilei i Perei od 4 p.n.e., synem Heroda Wielkiego i brat Heroda Archelaosa. Był założycielem Tyberiady oraz poślubił swoją bratową, Herodiadę, co wywołało oburzenie wśród Żydów. Skazał na śmierć Jana Chrzciciela, a w 39 roku został skazany na wygnanie przez cesarza Kaligulę.

Wywód przodków

Antypas był drugim synem Heroda Wielkiego z jego czwartego małżeństwa. Zgodnie z testamentem ojca, Archelaos miał zostać królem Judei, Antypas tetrarchą Galilei i Perei, a ich przyrodni brat Filip tetrarchą Gaulanitis, Trachonitis i Batanei. Po śmierci ojca, cesarz Oktawian August potwierdził ten podział.

Herod Antypas jako tetrarcha

Jako tetrarcha, Antypas zbudował miasta Sefforis, Liwias (znane też jako Julias) oraz Tyberiadę. Aresztował Jana Chrzciciela i, pod wpływem Salome, ściął go. Uczestniczył także w procesie Jezusa.

Wojna z Aretasem

W 36 roku Aretas IV wypowiedział wojnę Antypasowi. Antypas zwrócił się o pomoc do cesarza Tyberiusza, jednak legat Syrii, Lucjusz Witeliusz, nie chciał wchodzić w konflikt z Nabatejczykami.

Wygnanie

W 37 roku cesarz Kaligula nadał Agryppie I terytoria Antypasa. Herodiada namówiła Antypasa do starań o koronę, co doprowadziło do jego wyjazdu do Italii. Oskarżony przez wyzwoleńca Agryppy o zdradę, Antypas nie zdołał się wytłumaczyć przed Kaligulą i został skazany na wygnanie, a jego terytoria przekazano Agryppie.

W literaturze

Herod Antypas pojawia się w literaturze, m.in. w:

  • Wielki rybak Lloyda C. Douglasa (1949)
  • Poncjusz Piłat Paula L. Maiera (1968)
  • Salome Oscara Wilde’a

Bibliografia

  • Atlas Biblijny, Warszawa 1990
  • Jerzy Ciecieląg – Palestyna w czasach Jezusa. Dzieje polityczne, Kraków 2000
  • Jerzy Ciecieląg – Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego, Kraków 2002