Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Herman Diamand

Herman Diamand

Herman Diamand (30 marca 1860 – 26 lutego 1931) był polskim prawnikiem i politykiem socjalistycznym, posłem do Rady Państwa w Wiedniu oraz Sejmu Ustawodawczego w II RP.

Reklama

Życiorys

Urodził się we Lwowie w rodzinie mieszczańskiej. Po ukończeniu szkoły realnej studiował na Uniwersytetach Lwowskim, Wiedeńskim oraz Czerniowieckim, gdzie w 1896 roku uzyskał doktorat. Już podczas studiów zaangażował się w ruch socjalistyczny, współorganizując Partię Robotniczą w Galicji. Do 1919 roku był członkiem jej kierownictwa, a po 1897 roku partia działała jako Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

Diamand aktywnie wspierał prasę i wydawnictwa partyjne. W latach 1904-1931 reprezentował polskich socjalistów w II Międzynarodówce oraz Socjalistycznej Międzynarodówce Robotniczej. Był zwolennikiem demokratyzacji i modernizacji gospodarczej, a także asymilacji Żydów. Utrzymywał bliskie relacje z Józefem Piłsudskim.

Reklama

Od 1907 do 1918 roku był posłem do Rady Państwa w Wiedniu, gdzie zdobył uznanie jako ekspert w sprawach gospodarczych i prawnych. W 1914 roku dołączył do Naczelnego Komitetu Narodowego oraz działał w Komisji Sejmowo-Konstytucyjnej Tymczasowej Rady Stanu.

W grudniu 1918 roku powołano go do Polskiej Komisji Likwidacyjnej, gdzie kierował wydziałem górniczym i zabiegał o wsparcie dla Polski w kwestii Śląska. Uczestniczył w delegacjach na rokowania handlowe z Niemcami oraz w Konferencji Genewskiej w 1927 roku.

Diamand był również aktywnym członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, pełniąc funkcje w Centralnym Komitecie Wykonawczym oraz Radzie Naczelnej. Uznawany był za specjalistę w zakresie praktyki parlamentarnej oraz spraw finansowych. Publikował artykuły na łamach prasy socjalistycznej.

Zmarł na atak serca 26 lutego 1931 roku i został pochowany na cmentarzu żydowskim we Lwowie.

Przypisy

Diamand pozostawił po sobie znaczący dorobek w polskiej polityce socjalistycznej oraz prawniczej, będąc jednym z czołowych przedstawicieli ruchu socjalistycznego w Galicji.

Reklama

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Reklama