Herb Skarżyska-Kamiennej
Wygląd i symbolika
Herb Skarżyska-Kamiennej przedstawia na czerwonej tarczy niebieską „łyżkę odlewniczą” ustawioną pionowo, z niebieskim półkole zębatym po lewej oraz złotym „skrzydełkiem kolejowym” po prawej stronie. U dołu znajdują się złote litery „SK”. Symbolika herbu odwołuje się do trzech kluczowych grup zawodowych miasta: kolejarzy (skrzydełko), metalowców (koło) oraz odlewników (łyżka).
Historia
Historia herbu miasta przed 1968 rokiem jest niejasna. Z zapisów w Kronice komunikacji miejskiej miasta Skarżyska-Kamiennej z 1959 roku wynika, że projekt herbu sprzed II wojny światowej zaginął. Wspomniano o pieczęci z 1931 roku, przedstawiającej dwa młoty i snop, jednak wcześniejsze wzory nie były wiarygodne. Nowy herb został ustanowiony 20 lipca 1968 roku, w 45. rocznicę nadania praw miejskich, na podstawie projektu plastyczki Elżbiety Turskiej. Wybrano go w drodze plebiscytu ogłoszonego w prasie.
Kontrowersje
Wzór herbu z 1968 roku był niezgodny z normami heraldycznymi, a z czasem symbolika herbu straciła na aktualności w związku z upadkiem przemysłu, który był istotnym elementem rozwoju miasta od zakończenia II wojny światowej do przemian ustrojowych w 1989 roku.
Bibliografia
- Kronika komunikacji miejskiej miasta Skarżyska-Kamiennej – praca zbiorowa