Herb Koluszek
Wygląd i symbolika
Herb Koluszek przedstawia w polu czerwonym uskrzydlone koło kolejowe w kolorze czarnym, na którym znajduje się srebrne pióro pisarskie oraz złoty kłos. Symbolika herbu odzwierciedla charakterystykę miasta:
- Koło kolejowe: symbolizuje pracowników kolei, którzy stanowią większość mieszkańców.
- Pióro: reprezentuje miejscową oświatę oraz inteligencję.
- Kłos: symbolizuje rolnictwo.
Historia
Pierwsza wersja herbu Koluszek przedstawiała w błękitnym polu czerwone uskrzydlone koło kolejowe z złotym kłosem i białym piórem. W miarę upływu czasu herb przeszedł zmiany kolorystyki i układu. Koluszki, jako miejscowość, rozwinęły się znacząco dzięki połączeniom kolejowym z Łodzią, co umożliwiło eksport wyrobów tekstylnych do Rosji. Miasto uzyskało prawa miejskie po II wojnie światowej, a wraz z nimi herb.
Starania o nadanie herbu rozpoczęły się w 1946 roku, na trzy lata przed uzyskaniem praw miejskich. Zorganizowano konkurs, który miał na celu wyłonienie najlepszego projektu, inspirowanego tematyką kolejnictwa i rolnictwa. Po pierwszej edycji konkursu, która nie przyniosła rozstrzygnięcia, w drugiej edycji zwyciężył projekt ucznia Bronimira Cywińskiego. Herb został uchwalony przez Miejską Radę Narodową 22 maja 1948 roku, a następnie zaakceptowany przez prezydium rady powiatowej w Brzezinach 24 lipca 1948 roku.
Przypisy
Koluszki