Henryk VI Żagański (Starszy)
Henryk VI Żagański, urodzony około 1345 roku, zmarł 5 grudnia 1393 roku. Był księciem żagańskim i głogowskim w latach 1369–1393. Po śmierci ojca, Henryka V Żelaznego, objął rządy wspólnie z młodszymi braćmi, Henrykiem VII i Henrykiem VIII.
Sytuacja Księstwa
Księstwo żagańskie, pod rządami braci, zmagało się z poważnymi problemami finansowymi. W odpowiedzi na trudności, ograniczono wydatki, a każdy z braci otrzymywał 150 grzywien praskich i miał prawo do maksymalnie 20 koni. Ponadto, sytuacja była pogarszana przez ingerencje cesarza Karola IV w sprawy wewnętrzne księstwa.
Podział Księstwa
W 1378 roku księstwo zostało podzielone na trzy części. Henryk VI, jako najstarszy, otrzymał północną część z Żaganiem jako stolicą oraz Krosno Odrzańskie, Nowogród Bobrzański i Świebodzin. W 1383 roku podjął nieudane próby odzyskania Wschowy, zajętej przez Polskę.
Życie osobiste
Henryk VI ożenił się z Jadwigą, córką księcia legnickiego Wacława I, w latach 1371–1372. Małżeństwo nie było udane, a po śmierci jedynego dziecka para się rozstała. Mimo to, Henryk zapewnił żonie oprawę wdowią w postaci całego księstwa.
Ostatnie lata i śmierć
Po podziale księstwa Henryk VI ograniczył swoją działalność polityczną na Śląsku. Spędzał czas w Krosnie, oddając się kontemplacji. Zmarł 5 grudnia 1393 roku we Włoszczowie i został pochowany w kościele kanoników regularnych św. Augustyna w Żaganiu.
Po jego śmierci, wdowa Jadwiga zarządzała księstwem do 1403 roku, kiedy to ustąpiła na rzecz synów najmłodszego brata Henryka VI, Henryka VIII Wróbla. Jadwiga zmarła 1 sierpnia 1408 roku.