Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Henryk VI Dobry

Henryk VI Dobry

Henryk VI Dobry (ur. 18 marca 1294, zm. 24 listopada 1335) był księciem wrocławskim z dynastii Piastów, rządzącym w latach 1311–1335. Po jego śmierci księstwo przeszło pod panowanie króla Czech.

Reklama

Pod opieką regentów

Po śmierci ojca, Henryk VI był małoletni i znalazł się pod opieką matki oraz stryja Bolka I Surowego. W 1302, po krótko trwającej regencji biskupa wrocławskiego, opiekę nad księstwem przejął król Wacław II, który sprowadził Henryka na dwór w Pradze.

Samodzielne rządy

Henryk został uznany za pełnoletniego w 1310, kiedy ożenił się z Anną Habsburżanką. Wkrótce po tym, pod wpływem możnych, księstwo wrocławskie zostało podzielone na trzy części: wrocławską, legnicką i brzeską. Henryk otrzymał Wrocław i, korzystając z pomocy patrycjuszy, zdołał spłacić zobowiązania.

Reklama

W latach 1312–1317 Henryk prowadził wojnę z książętami głogowskimi o ziemie odzyskane przez jego ojca. Konflikt zakończył się przyłączeniem Uraza do dzierżaw Henryka. W 1321 Henryk zawarł pokój z Głogowczykami, uzyskując Smogorzów Wielki.

W 1323 uznał Łokietka za króla, ale ten ostatecznie nie objął księstwa. W 1324, w obawie przed bratem, złożył hołd lenny cesarzowi Ludwikowi Bawarskiemu, co zapewniło dziedziczenie księstwa przez jego córki. Aby wzmocnić swoją pozycję, ożenił córkę z Bolesławem Niemodlińskim i zawarł sojusz z zakonem krzyżackim.

W 1327, pod naciskiem patrycjatu wrocławskiego, Henryk podpisał układ z królem czeskim Janem Luksemburczykiem, który zapewnił księstwu niezależność, ale po jego śmierci miało przejść na koronę czeską. W zamian Henryk otrzymał ziemię kłodzką i rentę.

Henryk VI był zdecydowanym władcą, opierającym swoje rządy na wsparciu wrocławskiego patrycjatu, co przyniosło mu liczne przywileje. Zmarł 24 listopada 1335 i został pochowany w klasztorze klarysek we Wrocławiu. Z małżeństwa z Anną Habsburżanką miał trzy córki: Elżbietę, Eufemię i Małgorzatę. Nie doczekał się synów.

Reklama

Przypisy

Bibliografia

Reklama