Henryk Stroband
Henryk Stroband (1548-1609) był burmistrzem Torunia, twórcą protestanckiego Gimnazjum Akademickiego oraz współautorem kodyfikacji prawa chełmińskiego. Urodził się w Toruniu, jako syn Jana, i wyznawał kalwinizm. Uznawany był za człowieka renesansu.
Wykształcenie i kariera
W 1566 roku rozpoczął studia w Frankfurcie nad Odrą, koncentrując się na filozofii, prawie i naukach. Następnie kontynuował naukę w Tybindze oraz Wittenberdze, a także odbył podróż do Strasburga i Bazylei. Po powrocie do Torunia w 1574 roku, został ławnikiem staromiejskim, a w 1585 roku rajcą. Od 1587 do 1609 roku pełnił funkcję burmistrza Torunia, uczestnicząc w posiedzeniach senatu i sejmiku generalnego Prus Królewskich.
Działalność społeczna i reformy
Stroband był kluczową postacią w Toruniu na przełomie XVI i XVII wieku. Wprowadził szereg reform, w tym:
- Ujednolicenie zarządu finansowego Torunia.
- Opracowanie nowego podziału administracyjnego miasta.
- Centralizacja zarządu szkół, kościołów i przytułków.
- Reforma Gimnazjum Toruńskiego, które w 1594 roku uzyskało status gimnazjum akademickiego.
Podczas jego rządów nauczanie w gimnazjum rozszerzono do dziesięciu lat, wprowadzono obowiązkowe egzaminy oraz utworzono bibliotekę. Planował również stworzenie wyższej szkoły protestanckiej.
Inwestycje budowlane
Stroband zainicjował liczne projekty budowlane, mające na celu modernizację Torunia. Wśród nich wyróżniają się:
- Przebudowa Ratusza Staromiejskiego (1602-1605).
- Nowe dekoracje w kościołach: św. Jakuba i Mariackim.
- Budowa arsenału miejskiego (1597) oraz wartowni (1601).
W 1590 roku uzyskał dla Torunia przywilej fortyfikacyjny oraz zarządzał folwarkiem w Przysieku, który przed 1600 rokiem został rozbudowany.
Upamiętnienie i śmierć
W 1580 roku zlecił namalowanie swojego portretu, który umieszczono w Ratuszu. Zmarł w 1609 roku na zapalenie płuc, pozostawiając po sobie znaczący wkład w rozwój Torunia.