Henry Cavendish
Henry Cavendish (1731-1810) był brytyjskim chemikiem i fizykiem, członkiem Towarzystwa Królewskiego. Jego prace znacząco przyczyniły się do rozwoju nauki, mimo że większość z nich nie została opublikowana za jego życia.
Życiorys
Cavendish studiował w Peterhouse na Uniwersytecie Cambridge, jednak nie uzyskał dyplomu. Pochodził z arystokratycznej rodziny, co pozwoliło mu na prowadzenie badań w własnym laboratorium w Londynie. Do jego kluczowych osiągnięć należą:
- wydzielenie wodoru
- wydzielenie dwutlenku węgla
- oznaczenie składu powietrza i wody
- oznaczenie składu kwasu azotowego
W dziedzinie elektryczności odkrył prawa Coulomba i Ohma przed ich formalnym ogłoszeniem. Jako pierwszy dokładnie obliczył masę Ziemi, używając wagi skręceń.
Po jego śmierci w 1810 roku, w 1871 roku, powstało Laboratorium Cavendisha na Uniwersytecie Cambridge, ufundowane z jego majątku.
Życie prywatne
Cavendish był synem lady Anne Grey i lorda Charlesa Cavendisha. W dzieciństwie stracił matkę, a ojciec sam wychowywał synów. W wieku 18 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Cambridge, które ukończył bez dyplomu. W 1760 roku został członkiem Royal Society.
Charakteryzował się skrajnie nieśmiałą osobowością, prowadząc życie w odosobnieniu. Nie miał przyjaciół ani bliskich relacji, a jego interakcje z kobietami były ograniczone. Oliver Sacks zasugerował, że Cavendish mógł cierpieć na zespół Aspergera lub antropofobię. Niezainteresowany sławą, nie publikował swoich odkryć, co sprawiło, że wiele z nich zostało przypisanych innym naukowcom.
Dziedzictwo
W celu upamiętnienia jego wkładu w naukę, Laboratorium Cavendisha zostało otwarte w 1874 roku pod kierunkiem Jamesa Clerk Maxwella. Obecnie jest częścią wydziału fizyki Uniwersytetu Cambridge.