Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Helmut Knochen

„`html

Reklama

Helmut Knochen

Helmut Knochen (ur. 14 marca 1910 w Magdeburgu, zm. 4 kwietnia 2003 w Offenbach am Main) był zbrodniarzem hitlerowskim, który pełnił funkcję dowódcy Sipo-SD w okupowanej Francji. W czasie II wojny światowej był odpowiedzialny za liczne zbrodnie, w tym działania przeciwko Żydom oraz terror wobec ruchu oporu.

Życiorys

Knochen urodził się w rodzinie wojskowej. Studiował historię i anglistykę, uzyskując doktorat. W 1932 roku wstąpił do NSDAP i SA, a w 1936 roku do SS. Po zdobyciu stopnia oficerskiego pracował w Sicherheitsdienst, gdzie badał niemiecką pracę emigracyjną w Europie.

Reklama

W 1940 roku objął dowództwo nad Einsatzkommando Frankreich. Po rozpoczęciu okupacji Francji został Komendantem Sipo-SD na Île-de-France, gdzie zorganizował akcje antyżydowskie, w tym deportacje i egzekucje. W 1942 roku został Dowódcą Sipo-SD na całą Francję, stając się współodpowiedzialnym za zbrodnie hitlerowskie w tym kraju.

W 1944 roku, po zamachu na Hitlera, został aresztowany, jednak szybko wypuszczono go. Po wojnie został wzięty do niewoli przez U.S. Army. W 1946 roku Brytyjski Trybunał Wojskowy skazał go na karę śmierci, ale w 1947 roku przekazano go Francji na proces za zbrodnie wojenne.

W 1954 roku Knochen został skazany na karę śmierci, która została później zmieniona na dożywocie, a następnie na 20 lat. W 1962 roku został ułaskawiony przez prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a i wrócił do Niemiec, gdzie pracował jako agent ubezpieczeniowy.

Odznaczenia

  • Krzyż Żelazny I klasy – 12 listopada 1939
  • Krzyż Żelazny II klasy – 12 listopada 1939
  • Medal Pamiątkowy – 1 października 1938
  • Złota Niemiecka Odznaka Sportowa
  • Brązowa Odznaka Sportowa SA

Podsumowanie

Helmut Knochen był jednym z kluczowych zbrodniarzy hitlerowskich w okupowanej Francji, odpowiedzialnym za brutalne represje i zbrodnie wojenne. Po wojnie został skazany za swoje czyny, jednak ostatecznie ułaskawiony i spędził resztę życia w Niemczech.

„`

Reklama
Reklama