Hektor w mitologii greckiej
Hektor, w mitologii greckiej, był królewiczem Troi i najdzielniejszym bohaterem tego miasta, a jego postać opisana została w Iliadzie Homera. Był synem króla Priama i królowej Hekabe, bratem Parysa, Deifoba i Kasandry oraz mężem Andromachy.
Wojna trojańska
Początkowo Hektor sprzeciwiał się wojnie o Helenę. W czasie konfliktu zabił Patroklosa, sądząc, że to Achilles, ponieważ nosił jego zbroję. W odwecie zginął z rąk Achillesa pod murami Troi. Jego śmierć została opisana w Lament Andromachy, gdzie widać wezwania rodziny do Hektora, by wrócił do twierdzy.
Zemsta Achillesa
Achilles, pragnąc pomścić Patroklosa, wystawił ciało Hektora na żer zwierząt, co w starożytnej Grecji było największą zniewagą. Dopiero król Priam zdołał przekonać Achillesa do oddania zwłok Hektora w zamian za wóz złota. Po ceremonii pogrzebowej, podczas której Hektor został skremowany, w Troi ogłoszono dwunastodniową żałobę, którą uszanowali Grecy.
Cechy charakterystyczne
- Honor i odwaga – mimo strachu, stanął do walki z Achillesem.
- Przywiązanie do rodziny – kochał żonę Andromachę i syna Astyanaksa.
- Wierność wartościom – oddał życie za Troję i rodzinę.
Hektor był postacią wyidealizowaną, przedstawioną jako rycerz bez skazy, wspaniały mąż i ojciec, co czyni go symbolem honoru i męstwa w mitologii greckiej.