Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Heinrich Heine

Christian Johann Heinrich Heine

Christian Johann Heinrich Heine, znany także jako Harry Chaim Heine, urodził się 13 grudnia 1797 roku w Düsseldorfie, a zmarł 17 lutego 1856 roku w Paryżu. Był niemieckim poetą żydowskiego pochodzenia, jednym z najwybitniejszych liryków romantyzmu, a także prozaikiem i publicystą.

Reklama

Życiorys

Heine pochodził z rodziny żydowskiej; jego ojciec był kupcem. W młodości doświadczył wpływu francuskiej okupacji, która przyczyniła się do zniesienia niektórych ograniczeń dla Żydów. Był zwolennikiem Napoleona Bonaparte. Po nieudanych próbach kariery w bankowości i handlu, rozpoczął studia na uniwersytetach w Bonn, Getyndze i Berlinie, uzyskując w 1825 roku tytuł doktora prawa. Aby móc pracować w administracji, przeszedł na protestantyzm, jednak nigdy nie podjął pracy jako prawnik, koncentrując się na pisarstwie.

Po śmierci stryja, który go wydziedziczył, Heine zmagał się z problemami finansowymi i walką o spadek. Dodatkowo, informacje o jego rzekomym wynagrodzeniu od rządu francuskiego pogorszyły jego sytuację. W 1848 roku zachorował, co doprowadziło go do paraliżu oraz częściowej ślepoty. Zmarł po ośmiu latach cierpień i został pochowany na cmentarzu Montmartre w Paryżu.

Reklama

Heine zdobył uznanie dzięki „Księdze pieśni” z 1827 roku, a jego utwory muzyczne były interpretowane przez takich kompozytorów jak Robert Schumann i Franz Schubert. Jego poezja miała duże znaczenie dla polskich poetów okresu pozytywizmu, a wiersze tłumaczyli m.in. Adam Asnyk i Maria Konopnicka.

Kontrowersje

Heine był postacią kontrowersyjną, znaną z ostrych satyr i radykalnych poglądów, co skutkowało oskarżeniami o brak patriotyzmu. Próby stawiania mu pomników w Niemczech w XIX i XX wieku spotykały się z protestami. W czasach nazizmu, niektóre jego wiersze były włączane do antologii z adnotacją „autor nieznany”. Jego dzieła miały większe znaczenie za granicą, zwłaszcza we Francji, Anglii i Ameryce. Ocena jego roli politycznej i związku z marksizmem pozostaje przedmiotem sporów do dziś.

Reklama
Reklama