Hebrydy
Hebrydy, znane również jako Western Isles, to archipelag około 500 wysp na Oceanie Atlantyckim, położony wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. Powierzchnia wysp wynosi 7555 km², a ich populacja wynosi około 43,4 tys. mieszkańców (dane z 2001 roku). Głównym miastem jest Stornoway.
Geografia
Hebrydy dzielą się na dwie główne grupy:
- Hebrydy Zewnętrzne: wyspy Lewis and Harris, North Uist, South Uist, St Kilda
- Hebrydy Wewnętrzne: wyspy Skye, Mull, Iona, Islay, Jura
Między tymi grupami znajduje się Morze Hebrydzkie oraz kanał The Minch. Wyspy są górzyste, z najwyższym szczytem Sgurr Alasdair, osiągającym 993 m n.p.m. Na Hebrydach występują także liczne bagna i jeziora. Główne gałęzie gospodarki to rybołówstwo, hodowla owiec i bydła oraz przemysł tkacki, szczególnie produkcja tweedu.
Historia
Pierwsze ślady ludzkiej obecności na Hebrydach datowane są na okres mezolitu (około 8500–8250 p.n.e.). W I tysiącleciu wyspy zostały zasiedlone przez Celtów. W 563 roku święty Kolumba założył klasztor na wyspie Iona, który stał się ważnym ośrodkiem monastycznym i chrystianizacyjnym. W VIII wieku Hebrydy były celem najazdów wikingów, a w IX wieku znalazły się pod panowaniem Normanów. W 1266 roku zostały włączone do Szkocji.
W czasach nowożytnych Hebrydy stały się regionem stabilizacji gospodarczej, dzięki uprawie ziemniaków. W XIX i XX wieku miała miejsce emigracja mieszkańców do Australii i Kanady.
Wpływ na kulturę
Hebrydy miały znaczący wpływ na kulturę, co znajduje odzwierciedlenie w dziełach muzycznych i literackich. Do najważniejszych należy uwertura koncertowa Hebrydy h-moll, op. 26 skomponowana przez Feliksa Mendelssohna w 1829 roku, oraz kolekcje pieśni Marjory Kennedy-Fraser, Songs of the Hebrides. W 1913 roku Granville Bantock skomponował Hebridean Symphony.
Hebrydy są również tłem dla fabuły gry komputerowej Dear Esther oraz trylogii Petera Maya „Wyspa Lewis”. W kryminale Simona Becketta „Zapisane w kościach” głównym miejscem akcji jest wyspa Lewis.