„`html
Harmęże
Harmęże to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Oświęcim. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa bielskiego.
Historia
Harmęże są jedną z najstarszych wsi w księstwie oświęcimskim, z pierwszymi wzmiankami datującymi się na 1368 rok. W dokumencie z 1457 roku miejscowość została wymieniona jako Charmaszy. Od XVI wieku teren ten należał do Korony Królestwa Polskiego, a po unii lubelskiej do Rzeczypospolitej Obojga Narodów, aż do I rozbioru Polski w 1772 roku.
Po rozbiorach wieś znalazła się w zaborze austriackim. W XVI wieku przez Harmęże przebiegał most pobierający cło, stanowiący granicę między Królestwem Polskim a Śląskiem. W XIX wieku wieś liczyła około 360 mieszkańców.
II wojna światowa
W czasie II wojny światowej, po utworzeniu obozu KL Auschwitz, w Harmężach przeprowadzono wysiedlenia. Większość domów została zniszczona, a na ich miejscu utworzono farmę, w której pracowali więźniowie. W grudniu 1941 roku utworzono tu jeden z pierwszych podobozów KL Auschwitz, który wizytował Heinrich Himmler.
Okres powojenny
Po wojnie mieszkańcy wrócili i zamieszkali w zaadaptowanych obiektach obozowych. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa, która nosi imię świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Harmęże są częścią franciszkańskiej parafii Matki Bożej Niepokalanej, gdzie działa Centrum św. Maksymiliana Kolbego, prezentujące prace Mariana Kołodzieja – więźnia KL Auschwitz.
Zabytki
W miejscowości znajduje się obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Linki zewnętrzne
„`