„`html
Harklowa
Harklowa to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Skołyszyn. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa krośnieńskiego. Wieś ma bogatą historię, związaną z przemysłem naftowym, oraz tradycjami religijnymi.
Położenie geograficzne
Harklowa leży na pograniczu Obniżenia Gorlickiego i Pogórza Jasielskiego. Graniczy z Osobnicą, Głęboką, Kunową, Pagorzyną oraz Pustą Wolą. Wieś ma dobre połączenia drogowe, a jej powierzchnia wynosi 992,1 ha.
Historia
Wieś została założona przez króla Kazimierza Wielkiego w 1363 roku. Harklowa była częścią dóbr królewskich aż do pierwszego rozbioru Polski. Przez wieki wieś przechodziła różne zmiany właścicielskie, a w XIX wieku rozpoczęto wydobycie ropy naftowej. W czasie II wojny światowej wieś była miejscem walk partyzanckich.
Demografia
Na koniec 2015 roku w Harklowej mieszkało 1606 osób. Najwyższa liczba ludności, 1631 osób, została odnotowana na koniec 2000 roku. W gminie Harklowa zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców.
Oświata i kultura
Początki szkolnictwa w Harklowej sięgają XVI wieku. Pierwsza szkoła podstawowa powstała w 1881 roku, a obecna szkoła imienia Tadeusza Kościuszki została oddana do użytku w 1961 roku.
Kopalnictwo naftowe
W Harklowej wydobycie ropy naftowej rozpoczęto w 1861 roku. W kolejnych latach powstały liczne szyby naftowe, a wieś stała się ważnym ośrodkiem przemysłu naftowego w regionie. Po wojnie kopalnia została upaństwowiona, a eksploatacja ropy trwała do końca XX wieku.
Religia
Dominującą wspólnotą religijną w Harklowej jest Kościół rzymskokatolicki. Pierwszy kościół parafialny powstał na przełomie XIV i XV wieku, a obecny, murowany kościół pod wezwaniem św. Doroty został zbudowany w latach 1894-1896.
Zabytki i obiekty historyczne
- Kościół parafialny p.w. św. Doroty.
- Pozostałości zespołu dworskiego, w tym brama wjazdowa z XVII wieku.
- Cmentarz z okresu I wojny światowej.
Turystyka
Harklowa jest miejscem, przez które przebiega Transgraniczny Szlak Naftowy oraz Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, co przyciąga turystów zainteresowanych historią przemysłu naftowego i wydarzeniami wojennymi.
Związani z Harklową
- Aleksandra Dranka – polska superstulatka.
- Wojciech Kosiba – działacz komunistyczny.
Bibliografia
W publikacji zawarte są m.in. prace Józefa Garbacika oraz Ryszarda Oleszkowicza, które przedstawiają historię regionu oraz przemysłu naftowego w Harklowej.
„`