Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Halina Czerny-Stefańska

„`html

Halina Czerny-Stefańska

Halina Czerny-Stefańska (ur. 31 grudnia 1922 w Krakowie, zm. 1 lipca 2001 tamże) to znana polska pianistka, chopinistka i pedagog.

Życiorys

Halina Czerny-Stefańska, wcześniej znana jako Helena Szwarcenberg-Czerny, pochodziła z arystokratycznej rodziny Schwarzenbergów. Nauki gry na fortepianie rozpoczęła pod okiem swojego ojca, Stanisława. W 1932 r. studiowała w Paryżu w Ecole Normale u Alfreda Cortot, a od 1939 r. kontynuowała naukę w Konserwatorium Warszawskim u Józefa Turczyńskiego. W czasie II wojny światowej ukrywała się i występowała na konspiracyjnych koncertach.

Konkurs Chopinowski

W 1949 r. zdobyła I nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, ex aequo z Bellą Dawidowicz. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w 1950 r.

Światowa kariera

Wygrana w Konkursie Chopinowskim otworzyła jej drzwi do międzynarodowej kariery. Występowała w renomowanych salach koncertowych na całym świecie, a jej repertuar obejmował utwory od baroku do muzyki współczesnej, z dominacją dzieł Chopina. Współpracowała z wieloma znanymi orkiestrami i dyrygentami. Prowadziła również działalność pedagogiczną, ucząc na prestiżowych uczelniach w Japonii.

Działalność społeczno-polityczna

Czerny-Stefańska była aktywna w życiu społeczno-politycznym Krakowa, pełniąc funkcję radnej oraz członka Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Była jednym z założycieli Kuźnicy i wspierała władze polityczne w czasach stanu wojennego.

Życie prywatne

Była żoną Ludwika Stefańskiego i matką Elżbiety Stefańskiej. Zmarła 1 lipca 2001 r. w Krakowie, gdzie została pochowana.

Odznaczenia i nagrody

  • Order Budowniczych Polski Ludowej (1984)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1959)
  • Nagroda Państwowa I stopnia (1952)
  • Doktor honoris causa Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki (2001)

Upamiętnienie

W 2001 r. wmurowano tablicę pamiątkową w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk. W 2006 r. odsłonięto pomnik „Klawiaturę gwiazd” w Słupsku, a w 2008 r. zorganizowano I Europejski Konkurs Pianistyczny „Halina Czerny-Stefańska in Memoriam” w Poznaniu.

Dyskografia

Halina Czerny-Stefańska nagrała wiele płyt LP i CD, współpracując z wytwórniami takimi jak Deutsche Grammophon i EMI Classics. Jej nagrania obejmują m.in. utwory Chopina i Beethovena.

„`