Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Hala Szrenicka

Hala Szrenicka

Hala Szrenicka, znana również jako Grenzwiese (niem.) oraz Jeřábi louka (cz.), znajduje się na wysokości 1 150–1 300 m n.p.m. w Karkonoszach, w pobliżu Szklarskiej Poręby. Jest to wysokogórska łąka torfowa, która pierwotnie była naturalnym terenem, a następnie przekształciła się w skutek wypasu owiec.

Reklama

Historia i roślinność

W 1787 roku powstała tu chata pasterska, znana jako Nowa Śląska Buda, która później przekształciła się w schronisko. Naturalna roślinność Hali Szrenickiej uległa znacznemu zniszczeniu, a obecnie dominuje roślinność synatropijna, z takimi gatunkami jak szczaw alpejski i bliźniczka psia trawka.

Warunki klimatyczne

W latach 1891–1936 na Hali Szrenickiej działała stacja meteorologiczna, która notowała średnią roczną sumę opadów wynoszącą 1 289 mm. Najwięcej opadów występowało latem, szczególnie w czerwcu (129 mm), lipcu (137 mm) i sierpniu (133 mm), natomiast najmniej w lutym (79 mm), marcu (79 mm) oraz kwietniu (83 mm).

Reklama

Możliwości narciarskie

Hala Szrenicka oferuje dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Znajdują się tam liczne trasy zjazdowe oraz wyciągi zarządzane przez SkiArena Szrenica, w tym jeden z wyciągów prowadzący blisko szczytu Szrenicy, skąd rozciąga się panorama na Góry Izerskie.

Szlaki turystyczne

Przez Halę Szrenicką prowadzą następujące szlaki turystyczne:

Reklama
  • Ścieżka nad Reglami z Jakuszyc do Przełęczy Karkonoskiej
  • Główny Szlak Sudecki ze Świeradowa-Zdroju do Karpacza przez Kocioł Łomniczki
  • Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej na przełęcz Okraj

Bibliografia

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, Marek Staffa (red.), Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993
Reklama