Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Hala Izerska

Chcę dodać własny artykuł

Hala Izerska

Hala Izerska, znana również jako Izerska Łąka, to górska łąka położona na wysokości 840–880 m n.p.m. w dolinie Izery w Górach Izerskich. Nazwa została wprowadzona w latach 50. XX wieku przez Tadeusza Stecia, mimo że tradycyjnie w Sudetach preferowana jest terminologia „łąka”.

Klimat

Klimat Hali Izerskiej jest zbliżony do subalpejskiego piętra Karkonoszy, co jest efektem napływu chłodnego powietrza atlantyckiego. Latem zdarzają się ujemne temperatury, a śnieg może zalegać aż do maja. Hala Izerska jest uważana za polski biegun zimna, notując najniższe średnie roczne temperatury w kraju. Roczna suma opadów wynosi około 1500 mm, co jest porównywalne z Karkonoszami i Tatrami.

Przyroda

W okolicy Hali Izerskiej występują charakterystyczne dla torfowisk rośliny, takie jak bażyna czarna, turzyca skąpokwiatowa, wełnianka pochwowata oraz rosiczka okrągłolistna. Hala ta jest również miejscem najniższego stanowiska kosodrzewiny w Sudetach. Część obszaru wchodzi w skład rezerwatu przyrody Torfowiska Doliny Izery, który jest częścią obszaru Ramsar.

Turystyka

Na Hali Izerskiej znajduje się schronisko Chatka Górzystów, jedyny ocalały obiekt z niegdyś istniejącej wioski Gross-Iser. Do schroniska prowadzą utwardzone drogi rowerowe oraz piesze szlaki turystyczne i narciarskie, w tym trasy z Świeradowa-Zdroju.

Szlaki turystyczne

  • do Jakuszyc
  • ze Stogu Izerskiego na Rozdroże Izerskie
  • z Polany Izerskiej do Szklarskiej Poręby