– w mitologii japońskiej bóg wojny (opiekuńczy bóg wojowników) i łucznictwa i boski opiekun Japonii oraz narodu japońskiego. Łączony jest również z rolnictwem, płodnością oraz rybołówstwem. Uważany za patrona rodu Minamoto.
Korzenie kultu Hachimana nie są znane. Pojawił się on w I połowie VIII wieku, w okresie Nara i szybko zdobył sobie wielką popularność. Uznawany jest za boską inkarnację cesarza Ōjina (ok. 270–310) i często czczony jest wraz z matką, cesarzową Jingū. Niejasne jest w jaki sposób uczyniono z Ōjina, władcy nie prowadzącego wielkich kampanii militarnych, bóstwo związane z wojną. Według popularnej opowieści miał się on znajdować w łonie matki, gdy ta prowadziła zwycięską wyprawę na Koreę. Zgodnie z legendą miał się objawić jako bóstwo w 571 roku, nie ma jednak żadnych wzmianek o jego kulcie wcześniejszym niż początek VIII wieku.
Postać Hachimana przeniknęła także do japońskiego panteonu buddyjskiego, gdzie uważany jest za bodhisattwę (jap. bosatsu) i utożsamiany zazwyczaj z buddą Amidą. Jego wojenny charakter powiązano z funkcją strażnika buddyzmu.
Główny chram poświęcony Hachimanowi, Usa-Hachiman-jingū, znajduje się w miejscowości Usa w prefekturze Ōita na Kiusiu. Inne ważne ośrodki kultu to: Tomioka Hachiman-gū w Tokio, Tsurugaoka Hachiman-gū w Kamakurze i Iwashimizu Hachiman-gū w miejscowości Yawata w prefekturze Kioto. Obecnie w Japonii znajduje się ponad 30 tys. chramów tego bóstwa. Liczba ta ustępuje jedynie liczbie chramów poświęconych Inari.
Przypisy
Bibliografia
*
Kategoria:Shintō
Kategoria:Bodhisattwowie
Kategoria:Bóstwa japońskie
Kategoria:Bóstwa wojny
Kategoria:Bóstwa opiekuńcze
Kategoria:Bóstwa rolnicze
Kategoria:Bóstwa płodności
Kategoria:Rybołówstwo
Kategoria:Synkretyzm shintō-buddyjski