Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gwoździany

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Gwoździany – Charakterystyka Miejscowości

Gwoździany (niem. Gwosdzian) to wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w zachodniej części gminy Pawonków. Miejscowość liczy około 750 mieszkańców i ma powierzchnię 1234 hektarów, z typowo rolniczym charakterem.

Historia Gwoździan

Nazwa Gwoździany pojawia się po raz pierwszy w dokumentach z 1679 roku, kiedy to wzmiankowano wieś Gwoździny. Miejscowość istniała prawdopodobnie już w XVII wieku, związana z Księstwem Opolsko-Raciborskim. W XIX wieku była pod zarządem hrabiego von Loebbecke, a w 1830 roku liczyła 268 mieszkańców.

Po I wojnie światowej Gwoździany pozostały po stronie niemieckiej, a po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Etymologia Nazwy „Gwoździany”

Według lokalnej legendy, nazwa wsi może pochodzić od fabryki gwoździ, jednak badania wskazują, że etymologia jest inna. Niemiecka nazwa „Nagelschmieden” została nadana w 1936 roku, a właściwe źródła sugerują, że „gwoźdź” oznaczał „gęsty las”, a „gwoździany” odnosiło się do mieszkańców lasu.

Kościół pw. NMP w Gwoździanach

Do 1976 roku Gwoździany nie miały własnego kościoła. Mieszkańcy uczęszczali do kościoła w Dobrodzieniu. W latach 70. XX wieku podjęto decyzję o przeniesieniu drewnianego kościoła pw. Nawiedzenia NMP z Kościelisk. Budowa nowej świątyni rozpoczęła się w 1976 roku pod kierunkiem mistrza ciesielskiego Pawła Lorenca.

Kościół pw. Narodzenia NMP został poświęcony 26 maja 1979 roku przez biskupa Alfonsa Nossola. Do 1986 roku był kościołem filialnym parafii w Dobrodzieniu, a następnie utworzono w Gwoździanach samodzielną parafię.

„`