Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gwizdanów

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Gwizdanów

Gwizdanów to wieś w Polsce, usytuowana w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Rudna. Miejscowość leży na wysokości 90-110 m n.p.m., w pobliżu rzeki Rudnej, około 16 km na północny wschód od Lubina. W latach 1975–1998 należała do województwa legnickiego.

Podział administracyjny

Od 1975 do 1998 roku wieś była częścią województwa legnickiego.

Charakterystyka

Gwizdanów jest dużą wsią o nieregularnym kształcie, z luźną zabudową. Składa się z dwóch części: zachodniej, przemysłowej, wzdłuż linii kolejowej 273 oraz drogi wojewódzkiej nr 292, oraz wschodniej, rolniczej, wzdłuż drogi lokalnej Gwizdanów-Kębłów. Zabudowa obejmuje pojedyncze budynki gospodarcze i mieszkalne. W okolicy znajdują się użytki rolne oraz niewielkie lasy.

Nazwa

Nazwa Gwizdanów pochodzi od polskiego słowa „gwizdać”, a pierwsza znana nazwa to „Gwizdakow”, co oznacza „Wieś gwizdaków”. Po II wojnie światowej nadano miejscowości obecną nazwę.

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z końca epoki brązu. Dokument biskupa wrocławskiego z 1289 roku jest pierwszą wzmianką o wsi. Historia Gwizdanowa jest naznaczona wieloma katastrofami, w tym najazdem husytów, pożarami i epidemiami. W XIX wieku wieś rozkwitła dzięki budowie linii kolejowej oraz rozwoju infrastruktury. Po II wojnie światowej wieś została zasiedlona przez ludność z wschodnich terenów Polski.

Komunikacja

Gwizdanów jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przechodzą przez niego linie kolejowe: nr 273 (Szczecin Główny – Wrocław Główny), nr 289 (Rudna Gwizdanów – Legnica) oraz linia do Huty Miedzi Cedynia. Miejscowość jest również połączona drogą wojewódzką nr 323.

Zabytki

  • Kościół pw. św. Urszuli z XIII w., z późniejszymi przebudowami.
  • Cmentarz przykościelny.
  • Budynek dworca kolejowego oraz infrastruktura z XIX wieku.
  • Stanowiska archeologiczne z cmentarzyskiem ciałopalnym.

Turystyka i sport

  • Szlak Dziadoszan oraz szlak rowerowy „Mała Pętla po Wzgórzach Dalkowskich”.
  • Strzelnica sportowa z zapleczem rekreacyjnym.
  • Punkt widokowy w północno-zachodniej części wsi.

„`