Gustav Münzberger – Krótkie Życiorys
Gustav Münzberger (17 sierpnia 1903 – 23 marca 1977) był niemieckim zbrodniarzem wojennym, stolarzem i członkiem SS, który uczestniczył w akcji T4 oraz pracował w obozie zagłady w Treblince. Po wojnie został skazany na dwanaście lat więzienia.
Wczesne życie i kariera
Münzberger urodził się w Novosedlicach (dawniej Weißkirchlitz). Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej pracował w rodzinnym zakładzie stolarskim, a następnie w fabryce papieru. Odbył służbę wojskową w armii czechosłowackiej, a po jej zakończeniu wrócił do pracy w fabryce. W 1931 roku przejął prowadzenie zakładu stolarskiego po ojcu.
Przynależność do NSDAP i SS
Po układzie monachijskim Münzberger stał się obywatelem III Rzeszy. W 1938 roku wstąpił do SS, a dwa lata później do NSDAP. W sierpniu 1940 roku rozpoczął pracę w szpitalu psychiatrycznym na Zamku Sonnenstein, biorąc udział w akcji T4.
Rola w obozie zagłady w Treblince
W sierpniu 1942 roku Münzberger został przeszkolony w obozie SS w Trawnikach, a następnie przydzielony do obozu zagłady w Treblince jako SS-Rottenführer. Jego zadania obejmowały:
- Przyjmowanie transportów ofiar
- Obsługa komór gazowych
- Nadzorowanie przenoszenia zwłok do masowych grobów
Münzberger stosował brutalne metody, aby wymusić posłuszeństwo na ofiarach. Jego działania były wspierane przez ukraińskich strażników. W 1943 roku awansował do stopnia SS-Unterscharführera.
Po wojnie i proces
Po zlikwidowaniu obozu w Treblince Münzberger brał udział w walkach z partyzantką oraz eksterminacji Żydów na wybrzeżu Adriatyku. Po wojnie osiedlił się w Niemczech Zachodnich. W 1959 roku wszczęto przeciwko niemu śledztwo w związku z zbrodniami w Treblince. W 1965 roku, po procesie w Düsseldorfie, został skazany na dwanaście lat więzienia za pomocnictwo w zbiorowym mordzie.
W 1971 roku zwolniono go za dobre sprawowanie. Po wyjściu na wolność mieszkał w Bawarii. Zmarł w 1977 roku.
Podsumowanie
Münzberger był jednym z wielu zbrodniarzy wojennych, którzy brali udział w masowych zbrodniach podczas II wojny światowej, a jego działania w czasie holokaustu pozostają przykładem okrucieństwa tego okresu.