Guernsey
Guernsey to terytorium obejmujące wyspę Guernsey oraz kilka mniejszych wysp w archipelagu Wysp Normandzkich, położonych na kanale La Manche, blisko wybrzeża Francji. Jest to dependencja korony brytyjskiej, co oznacza, że nie jest formalnie częścią Wielkiej Brytanii ani Unii Europejskiej. Władze lokalne zajmują się administracją, gospodarką i finansami, podczas gdy Wielka Brytania odpowiada za obronę i sprawy zagraniczne.
Geografia
Wyspa charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem, w tym długimi piaszczystymi plażami na zachodzie, klifami sięgającymi 100 metrów na południu oraz miastem St. Peter Port na wschodzie. Najwyższym punktem jest Hautnez, wznoszący się na 110,6 m n.p.m. Klimat jest łagodny, z chłodnymi latami i łagodnymi zimami.
Historia
Pierwsze osadnictwo na wyspie datuje się na neolityczne czasy. Rzymianie wykorzystywali Guernsey jako bazę handlową od lat 50. n.e. W 933 roku wyspę podbili wikingowie, co zapoczątkowało Księstwo Normandii. W ciągu wieków Guernsey przechodziła z rąk do rąk, a w czasie II wojny światowej była okupowana przez Niemców do 9 maja 1945 roku, kiedy to wyspa została wyzwolona.
Ustrój polityczny
Guernsey, w skład którego wchodzą także wyspy Alderney i Sark, jest zależnością korony brytyjskiej. Głową państwa jest król Karol III, reprezentowany przez gubernatora. Władza ustawodawcza należy do parlamentu (Stany), a sądownicza do sądu królewskiego i sądów pokoju. Wyspa dzieli się na 10 okręgów.
Święto państwowe: 9 maja – Dzień Wyzwolenia.
Atrakcje
- Akwarium w starym niemieckim tunelu.
- Centrum wypoczynkowe z kinem, teatrem i basenem.
- Stadion sportowy.
- Galeria sztuki z wystawami lokalnych artystów.
- Najmniejsza kaplica na świecie z 1923 roku.
- Neolityczny grobowiec La Varde.
Ludność
Guernsey zamieszkują głównie Guernejczycy (65%) i Brytyjczycy (25%), a także mniejszości francuskie, portugalskie i irlandzkie. Dominującymi religiami są anglikanizm (65%) i katolicyzm.
Paszporty
Obywatele Wielkiej Brytanii oraz mieszkańcy Guernsey mogą podróżować bez paszportu w strefie bezpaszportowej. Inni podróżni zobowiązani są do posiadania paszportu, chociaż w niektórych przypadkach obywatele EOG i Szwajcarii mogą podróżować na podstawie dowodu osobistego.