„`html
Gudniki
Gudniki (niem. Gudnick) to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
Położenie geograficzne
Wieś znajduje się w południowej części gminy Korsze, blisko granicy z gminą Reszel. Jest częścią Pojezierza Mrągowskiego, a jej ukształtowanie terenu jest pagórkowate. Gudniki otaczają lasy, w tym:
- Łankiejmski Las (niem. Langheimer Forst) od północy
- Tołkiński Las (niem. Tolksdorfer Wald) od wschodu
Dawna parafia
Na przełomie XV i XVI wieku Gudniki posiadały samodzielną parafię, należącą do archiprezbiteratu reszelskiego. Po reformacji, w 1525 roku, kościół stał się filią katolickiej parafii w Reszlu. Od 1945 roku jest kościołem filialnym parafii katolickiej w Reszlu, pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. W przeszłości nabożeństwa odbywały się w języku niemieckim i polskim.
Zabytki i obiekty historyczne
- Kościół: Murowany z cegły i kamienia polnego, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku, przebudowany w 1731 roku. Wnętrze kościoła zdobią elementy z XVII i XVIII wieku, w tym nagrobna płyta lekarza Johana Bernarda Varnbagena.
- Obelisk: Upamiętnia siedemnastu mieszkańców wsi, którzy polegli w I wojnie światowej.
- Ruiny kaplicy grobowej: Przedstawicieli rodu von der Groeben z Łankiejm, położone na wzniesieniu przy drodze do Reszla.
- Cmentarz ewangelicko-augsburski: Pozostałości nieczynnego cmentarza z końca XVIII wieku.
Demografia
W 1785 roku Gudniki miały 23 domy, a w 1817 roku – 26. Liczba mieszkańców zmieniała się w czasie:
- 1817: 226 osób
- 1925: 274 osoby
- 1939: 223 osoby
- 1970: 100 osób
- 2016: 49 osób
„`