Guciów
Guciów to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Zwierzyniec, na Roztoczu Środkowym, nad rzeką Wieprz. Miejscowość posiada status sołectwa. W latach 1975–1998 należała do województwa zamojskiego. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wieś liczyła 95 mieszkańców.
Wierni Kościoła rzymskokatolickiego z Guciów przynależą do parafii Opatrzności Bożej w Bondyrzu.
Zabytki
W Guciówie znajduje się muzeum etnograficzno-przyrodnicze, które jest wpisane do rejestru zabytków. Muzeum obejmuje chałupę, stodołę (z XIX wieku) oraz oborę (początek XX wieku).
Niedaleko wsi, na dwóch pagórkach położonych na prawym brzegu Wieprza, znajduje się stanowisko archeologiczne. W latach 1959-1964 odkryto tam cmentarzysko kurhanowe datowane na epokę brązu (ok. 1450-1200 r. p.n.e.), związane z kulturą trzciniecką. Oprócz kurhanów odkryto również wcześniejsze groby z okresu neolitu (ok. 2500-1700 r. p.n.e.).
Na wzgórzu zwanym Monastyr lub Starzyzna znajdują się resztki grodziska wyżynnego, które funkcjonowało od IX do XI wieku. Uważa się, że było to jedno z osiedli wchodzących w skład większej grupy osad otwartych.
W 2005 roku odkryto w Guciówie skamieniałe ślady dinozaura kaczodziobego oraz mięsożernego, które miały być początkiem „Środkowoeuropejskiego Dinoparku”.
Literatura
Guciów zainspirował autora Stefana Dardę do stworzenia Wyrębów.