„`html
Grzmiąca – Informacje ogólne
Grzmiąca (niem. Gramenz) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, będąca siedzibą gminy Grzmiąca. W latach 1954-1972 wieś była siedzibą władz gromady, a od 1950 do 1998 należała do województwa koszalińskiego.
Położenie
Wieś leży na styku Pojezierza Drawskiego, Pojezierza Bytowskiego oraz Równiny Białogardzkiej. Przez Grzmiącą przepływa rzeka Perznica, będąca dopływem Parsęty.
Komunikacja
Grzmiąca znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 171. Miejscowość dysponuje czynną stacją kolejową, która niegdyś była węzłem kolejowym z połączeniami do Choszczna, Połczyna-Zdroju oraz Bobolic.
Historia
W okolicy wsi odkryto średniowieczną osadę słowiańską. Pierwsza wzmianka o Grzmiącej pochodzi z XV wieku, kiedy majątek stał się własnością rodu von Glasenappów. W 1529 roku podpisano Traktat w Grzmiącej, który zakończył spory terytorialne z Marchią Brandenburską. W XVIII wieku w regionie zakładano plantacje drzew morwowych, a w XIX wieku rozpoczęto hodowlę merynosów.
Po 1945 roku w Grzmiącej utworzono Rolniczy Zakład Doświadczalny, a w latach 60. planowano rozwój przemysłu drzewnego i spożywczego.
Architektura
- Kościół Matki Bożej Królowej Polski – późnogotycki, z 1600 roku, w pobliżu pomnikowy klon o obwodzie ok. 370 cm.
- Park naturalistyczny – zniszczony, o powierzchni 2,5 ha, z 20 gatunkami drzew, w tym jesionem wyniosłym o obwodzie ok. 530 cm.
- Lodownia dworska – z 1711 roku, na planie koła.
- Gorzelnia – z drugiej połowy XIX wieku.
- Kolejowa wieża ciśnień – z końca XIX wieku, z ośmiobocznym murowanym zbiornikiem wodnym.
- Aleja wiązów – 250 metrów wzdłuż ulicy Kolejowej.
„`