Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Grzegorze

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Grzegorze – Informacje ogólne

Grzegorze (niem. Gregersdorf) to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa suwalskiego.

Historia

Wieś została lokowana w 1437 roku pod nazwą Grogersdorf, na terenach zasiedlonych przez prokuratora rastemborskiego Gerlacha von Mertza. Mieszkańcy mieli obowiązek służby zbrojnej oraz płacenia danin na rzecz zakonu krzyżackiego.

W 1485 roku wieś była zapisana jako Grogersdorf. W XVI wieku zmieniała się nazwa na Gregersdorf. Podczas wojny trzynastoletniej mieszkańcy opowiedzieli się po stronie związku pruskiego, jednak po jego klęsce pozostali pod władzą zakonną.

W kolejnych latach wieś była siedzibą lokalnej administracji. W 1519 roku Grzegorze liczyły 30 łanów, co nie zmieniło się przez następne lata. W 1539 roku wymieniano 8 wolnych mieszkańców.

Gospodarka osady opierała się na rolnictwie oraz rzemiośle, w tym kowalstwie i bartnictwie. W wyniku rozdrabniania majątku, liczba łanów wzrosła do 51 w 1599 roku. W XVII wieku wieś zmagała się z kryzysem, a mieszkańcy musieli zmieniać system świadczeń z powodu złej jakości gleby.

Epidemia dżumy w 1710 roku dotknęła także Grzegorze, a w XVIII wieku mieszkańcy zostali uznani za wolnych chłopów zobowiązanych do pracy szarwarkowej.

Zabytki

W Grzegorzach znajdują się następujące zabytki:

  • Budynek gospodarczy z 1867 roku.
  • Dawny cmentarz ewangelicki z połowy XIX wieku, z najstarszym nagrobkiem Emila Carla Kopki (†1892). Cmentarz zawiera również kwaterę wojenną z I wojny światowej, gdzie pochowano 11 żołnierzy armii rosyjskiej.

„`