Grzegorz Cudotwórca
Grzegorz Cudotwórca (ur. ok. 213 w Neocezarei, zm. 273 tamże) był jednym z Ojców Kościoła, który odegrał istotną rolę w budowie Kościoła i jego znaczenia. Był biskupem oraz świętym w Kościele katolickim, ormiańskim, prawosławnym i koptyjskim.
Żywot świętego
Grzegorz, pierwotnie znany jako Teodor, pochodził z zamożnej pogańskiej rodziny w Neocezarei (obecnie Niksar w Turcji). Po śmierci rodziców w wieku 14 lat, wyruszył z bratem do Beirutu, aby studiować prawo. Ich podróż obejmowała również Cezarę Palestyńską, gdzie poznali Orygenesa, wpływowego uczonego.
Pod wpływem Orygenesa Grzegorz przyjął chrześcijaństwo oraz nowe imię. Przez ponad siedem lat studiował filozofię i teologię, a około roku 238 wrócił do Neocezarei, gdzie został wyświęcony na biskupa przez metropolitę Fedimosa. Przewodniczył diecezji przez 30 lat.
Wspomnienie i ikonografia
Kościoły wschodnie obchodzą wspomnienie św. Grzegorza 17/30 listopada, co odpowiada 30 listopada według kalendarza gregoriańskiego. W ikonografii przedstawiany jest jako siwobrody, łysiejący starzec w czerwonych szatach biskupich, trzymający Ewangelię.
- Miejsce urodzenia: Neocezarea
- Miejsce śmierci: Neocezarea
- Patron: spraw przegranych
- Atrybuty: szaty biskupie, Ewangelia