Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gruczoł łojowy

Chcę dodać własny artykuł

Gruczoł łojowy

Gruczoł łojowy (łac. glandula sebacea) to pęcherzykowy gruczoł skóry ssaków, który wydziela łój, wpływający na natłuszczenie włosów i naskórka. Jego funkcjonowanie jest częściowo regulowane przez poziom hormonów płciowych, co jest szczególnie widoczne w okresie dojrzewania. Gruczołów tych nie mają niektóre gatunki, takie jak walenie czy kret złocisty.

Budowa

Gruczoł łojowy ma prostą, rozgałęzioną, pęcherzykowatą strukturę. Odcinki wydalnicze, zbudowane z nabłonka wielowarstwowego, przypominają nieregularne woreczki. Komórki na obwodzie gruczołu są płaskie i szybko się dzielą, podczas gdy komórki w centralnej części gruczołu degenerują i magazynują lipidy, które mają postać kropli w cytoplazmie.

Rozmieszczenie

Gruczoły łojowe znajdują się zazwyczaj w pobliżu włosów, z wyjątkiem obszarów takich jak nieowłosione wargi, brodawki sutkowe czy zewnętrzne narządy płciowe. W powiece występują natomiast gruczoły tarczkowe (Meiboma). Gęstość gruczołów łojowych w ludzkim ciele wynosi od 100 do 800 na cm².

Czynność wydzielnicza

Gruczoł łojowy działa jako gruczoł holokrynowy, co oznacza, że całe komórki przekształcają się w wydzielinę. Zdegenerowane komórki tracą jądro i magazynują substancje, które są uwalniane do mieszka włosowego przez odcinek łączący pokryty nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Funkcja

Gruczoły łojowe wydzielają łój i woskowinę, które pełnią funkcję ochronną, tworząc barierę antybakteryjną. Choć uznawane są za bakteriostatyki i grzybostatyków, ich działanie w tym zakresie jest ograniczone.