Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Graun im Vinschgau

Curon Venosta

Curon Venosta, znana także jako Graun im Vinschgau, to miejscowość i gmina we Włoszech, położona w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano. W 2009 roku liczba mieszkańców wynosiła 2449, z czego 97,67% posługiwało się językiem niemieckim, a 2,33% włoskim (dane z 2001 roku).

Reklama

Historia

W 15 r. p.n.e. tereny te zostały włączone do Cesarstwa Rzymskiego, co miało miejsce w ramach budowy górskiej drogi Via Claudia Augusta, znanej jako Reschenpass. Droga ta miała duże znaczenie także w średniowieczu, przyjmując nazwy takie jak „Górny Szlak” oraz „Szlak Szwabskiego”.

Po roku 450 na tereny dotarli misjonarze z Churu. W wyniku czarnej śmierci większość ludności regionu zmarła, a dolina Vinschgau, w tym Curon, została zasiedlona przez niemieckojęzycznych osadników. Wyjątek stanowiła Val Müstair, gdzie przetrwał język romansz.

Reklama

W 1939 roku firma Montecatini zrealizowała projekt budowy sztucznego jeziora poprzez połączenie jezior Reschensee i Mittersee oraz podniesienie poziomu wody. W lipcu 1950 roku wioski Curon i Resia zostały zalane, a mieszkańcy przeniesieni na wyżej położone tereny. Z zatopionego Curon zachowała się jedynie dzwonnica XIV-wiecznego kościoła św. Katarzyny, która wystaje ponad taflę jeziora.

W kulturze popularnej

Curon stał się tłem dla serialu Netflixa „Curon”, którego scenariusz oparty jest na lokalnej legendzie o dzwonach z zatopionej dzwonnicy, które rzekomo da się usłyszeć w wybrane dni, mimo że zostały zdemontowane w 1950 roku. W 2018 roku ukazał się niemiecki film dokumentalny „Das versunkene Dorf”, który przedstawia historię zatopienia miasteczka. Tematyka ta zainspirowała również pisarza Marca Balzana do stworzenia powieści „Resto qui”.

Reklama
Reklama