Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Graptolity

„`html

Graptolity

Graptolity (†Graptolithina) to wymarła gromada zwierząt, które należały do półstrunowców. Żyły od kambru do wczesnego karbonu. Ich szkielet składał się z białkowej substancji, tworzącej półpierścieniowate pasemka, znane jako fuzellusy. Graptolity tworzyły kolonie, zwane rabdozomem, w których pojedyncze osobniki były osłonięte zewnętrznym chitynowym szkieletem w kształcie rurek, zwanym teką.

Kolonie i rozmnażanie

Pierwsza osobnik w kolonii, tzw. sikula, powstawał w wyniku rozmnażania płciowego. Kolejne osobniki rozwijały się przez pączkowanie. Teki poszczególnych osobników układały się w gałązki, co prowadziło do powstawania koloni o różnych kształtach, takich jak proste, powyginane, spiralne, siateczkowate, liściaste czy drzewkowate.

Rzędy graptolitów

  • Dendroidea (dendroidy)
  • Tuboidea
  • Camaroidea
  • Stolonoidea
  • Crustoidea
  • Graptoloidea (graptolity właściwe)

Znaczenie i siedlisko

Dendroidy tworzyły kolonie przypominające korony drzew i były obecne od kambru do wczesnego karbonu. Ich znaczenie jako skamieniałości przewodnich jest ograniczone, z wyjątkiem dolnego ordowiku. Graptolity właściwe występowały od ordowiku do wczesnego dewonu i były organizmami planktonicznymi, zamieszkującymi górne partie mórz i oceanów. Ich masowe nagromadzenia wskazują na osady powstałe w warunkach głębokowodnych.

Systematyka

Początkowo graptolity klasyfikowano jako jamochłony. W 1948 roku polski paleontolog Roman Kozłowski wykazał ich pokrewieństwo z pióroskrzelnych, co doprowadziło do zaliczenia ich do typu półstrunowców.

„`