Gradzanowo Kościelne
Gradzanowo Kościelne to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Siemiątkowo. W przeszłości istniała gmina Gradzanowo, która istniała do 1954 roku. Następnie wieś stała się siedzibą gromady Gradzanowo, a po jej zniesieniu w 1958 roku, została włączona do gromady Siemiątkowo Koziebrodzkie. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.
Parafia i kościół
Gradzanowo Kościelne jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która została prawdopodobnie erygowana pod koniec XIV wieku przez bpa Klemensa Pierzchałę. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1385 roku.
W miejscowości znajduje się neogotycki kościół, który według projektu architekta Stefana Szyllera został wzniesiony w latach 1897-1901. Kościół został konsekrowany 22 września 1909 roku przez bpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Wnętrze kościoła zdobią:
- neogotycki ołtarz główny z obrazem św. Katarzyny oraz rzeźbami świętych Piotra i Pawła, wykonany przez Wincentego Bogaczyka,
- dwa ołtarze boczne poświęcone św. Stanisławowi Kostce i św. Andrzejowi Boboli.
Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób ks. Juliana Kaczyńskiego oraz mogiła Ani Morozowej, poległej radiotelegrafistki z grupy dywersyjno-zwiadowczej powstańców polskich i radzieckich.
Szkoła i społeczność
Do początku lat 90. w Gradzanowie Kościelnym funkcjonowała szkoła podstawowa. Została ona jednak zamknięta z powodu niewielkiej liczby uczniów.