Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Grądy-Woniecko

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Grądy-Woniecko

Grądy-Woniecko to osada w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim, w gminie Rutki. Nazwa miejscowości pochodzi z połączenia nazw Grądy i kolonii Woniecko, znajdującej się nad rzeką Narew. W latach 1975–1998 osada administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Historia

Prehistoria i starożytność

W pobliżu Grądów-Woniecka znajdują się tereny archeologiczne, w tym ślady kultury mezolitycznej na wydmach nad rzeką Narew.

Okres powstania styczniowego

W lipcu 1863 roku, po bitwie pod Sieburczynem, kosynierzy z oddziału pułkownika Józefa Ramotowskiego zatrzymali się w Grądach-Woniecka. W okolicy pochowano poległych powstańców w zbiorowej mogile, upamiętnionej krzyżem przez proboszcza parafii.

II Rzeczpospolita

W latach 20. XX wieku wieś rozciągała się od budynku kotłowni po dzisiejsze ogródki działkowe. Mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i hodowlą bydła. W 1921 roku wieś liczyła 181 osób, a folwark 105 osób.

Okres II wojny światowej

W wyniku napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, Grądy-Woniecko znalazły się pod okupacją sowiecką, a od czerwca 1941 roku pod niemiecką. W 1944 roku w okolicy powstały bazy dla oddziałów partyzanckich AK, które zabezpieczały mosty na rzece Narew.

Polska Ludowa

W 1958 roku utworzono w Grądach Państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Rolnej, obejmujące ponad 1500 hektarów łąk i pastwisk. Melioracja w latach 60. umożliwiła ich użytkowanie rolnicze.

III Rzeczpospolita

Po transformacji ustrojowej PGR został zlikwidowany, co przyczyniło się do wzrostu bezrobocia w regionie. Planowana rozbudowa zakładu penitencjarnego nie została zrealizowana.

Parafia

W miejscowości znajduje się kościół będący siedzibą parafii Miłosierdzia Bożego, erygowanej 24 października 1999 roku, w strukturze kościoła rzymskokatolickiego, należącej do diecezji łomżyńskiej.

„`