Grabowo
Grabowo to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim, będąca siedzibą gminy o tej samej nazwie. Osada została założona w późnym średniowieczu i w 1524 roku zyskała prawa chełmińskie, jednak nie utrzymała statusu miasta.
Historia
Osada Grabowo powstała nad rzeczką Dobrzycą, a jej początki sięgają czasów księcia mazowieckiego Janusza I. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1423 roku. Grabowo było własnością różnych rodów, w tym grabowskich i Ławskich. W 1524 roku, dzięki Stanisławowi Ławskiemu, wieś uzyskała prawa miejskie, jednak nie udało jej się utrzymać tego statusu i w 1578 roku została sklasyfikowana jako wieś.
Do 1795 roku Grabowo należało do powiatu kolneńskiego w księstwie mazowieckim. Po trzecim rozbiorze Polski, wieś znalazła się w granicach Prus Nowowschodnich, a następnie w Księstwie Warszawskim. W 1827 roku wieś liczyła 154 mieszkańców, a pod koniec XIX wieku liczba ta wzrosła do około 400. W Grabowie istniał kościół, browar, szkoła oraz urząd gminny.
W 1919 roku wieś włączono do województwa białostockiego, a w 1929 roku mieszkało tu 319 osób. W czasie II wojny światowej Grabowo było pod okupacją radziecką, a później niemiecką. Po wojnie gmina przeszła różne zmiany administracyjne, a 1 stycznia 1973 roku przywrócono gminę Grabowo.
Urodzeni
W Grabowie urodzili się znani przyrodnicy Antoni i Jakub Wagowie oraz aktorka Bożena Dykiel.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela (1825–1948), wpisany do rejestru zabytków w 1980 roku.
- Plebania (3 ćwierć XIX wieku), wpisana do rejestru zabytków w 1981 roku.
Bibliografia
- Miasta polskie w tysiącleciu, red. Siuchniński, Ossolineum 1965, tom I, s. 260.
Linki zewnętrzne
Więcej informacji na temat Grabowa można znaleźć na portalu Wirtualny Sztetl.