Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Grabowno Wielkie (wieś w województwie dolnośląskim)

Chcę dodać własny artykuł

Grabowno Wielkie

Grabowno Wielkie to wieś położona w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie oleśnickim, w gminie Twardogóra. Miejscowość znajduje się na wysokości 190–215 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię około 2724 hektarów. Graniczy z Twardogórą, Grabownem Małym, Dobroszycami, Białym Błotem oraz Bukowinką. W wiosce znajduje się stacja kolejowa.

Historia

Dokładna data założenia Grabowna Wielkiego nie jest znana. Wieś rozwinęła się w XV wieku z osady hutników i węglarzy. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od słowa „grab”, co sugeruje, że w okolicy rosły te drzewa. W 1875 roku przez wieś przebiegła linia kolejowa Oleśnica – Gniezno, a w 1910 roku powstało odgałęzienie do Międzyborza.

W 1945 roku wieś zamieszkiwało około 120 Niemców i 510 Polaków. Po II wojnie światowej miejscowość znalazła się pod zarządem radzieckim, a administracja polska przejęła kontrolę na początku maja. Pierwszym sołtysem został Tadeusz Kozioł. Po wojnie uruchomiono szkołę w pałacu, ponieważ poprzedni budynek uległ zniszczeniu. W latach 1954–1972 Grabowno Wielkie było siedzibą władz gromady, a w latach 1975–1998 należało do województwa wrocławskiego.

Zabytki

W Grabownie Wielkim znajdują się następujące zabytki:

  • Kościół poewangelicki: Obecnie rzymskokatolicki, zbudowany w XIX wieku na miejscu wcześniejszej świątyni. Wnętrze posiada empory i renesansową płytę nagrobną Hansa von Strachwitza.
  • Pozostałości parku z 1740 roku: Z XIX wieku.

Inne zabytki

  • Grodzisko: Datowane na 900-985 rok, z widocznymi wałami ziemnymi, które przetrwały do XII wieku.
  • Stacja kolejowa z wieżą ciśnień.
  • Poniemieckie domy (domy tartaczne): Obecnie przekształcone w bloki mieszkalne.