Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Grabów (województwo opolskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Grabów – Wprowadzenie

Grabów to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Izbicko. Miejscowość, wraz z przysiółkiem Grabówek, tworzy sołectwo o powierzchni 185 ha, usytuowane na Równinie Opolskiej, przez którą przepływa rzeka Sucha.

Nazwa

Nazwa „Grabów” prawdopodobnie pochodzi od rosnących tu niegdyś grabów. Po raz pierwszy została odnotowana w dokumencie z 1297 roku. W historii miejscowości występowały różne nazwy, w tym „Weißbuchen” w latach 1936-1945. W 2007 roku nadano dodatkową, niemiecką nazwę – „Grabow”.

Historia

Grabów został założony w XIII wieku, a jego rozwój związany był z ważnym szlakiem handlowym. W 1295 roku uznano go za wieś, a w 1301 roku pojawiła się wzmianka o proboszczu z Grabowa. W 1745 roku miała miejsce bitwa w czasie II wojny śląskiej. W XX wieku, w obliczu plebiscytu, mieszkańcy zaczęli organizować się w stowarzyszenia narodowościowe. W 1921 roku plebiscyt wygrały Niemcy, a miejscowość znalazła się w obszarze konfliktu podczas III powstania śląskiego.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy byli zmuszeni do pracy w folwarku, a po wojnie Grabów został przyłączony do gminy Izbicko. W latach 50. i 60. XX wieku zmodernizowano zabudowę i gospodarstwa.

Właściciele miejscowości

Pierwszych właścicieli wsi ustalić nie można. W XVII wieku Grabów należał do Heinricha von Koschitzkiego, a następnie do rodziny von Larisch i Strachwitzów.

Religia

Mieszkańcy początkowo uczęszczali do kościoła w Raszowej. Po wybudowaniu kościoła w Nakle w 1940 roku, parafia została ustanowiona w 1980 roku. Ważnym wydarzeniem w miejscowości jest noc świętojańska, dawniej znana jako noc Kupały.

Obiekty we wsi

W Grabowie znajduje się murowany młyn oraz kapliczka pw. św. Mateusza z II poł. XIX wieku. Miejscowość nie dysponuje sklepami ani transportem publicznym; mieszkańcy korzystają z usług w pobliskim Nakle i Izbicku.

Podsumowanie

Grabów to wieś o bogatej historii, związana z rozwojem szlaków handlowych oraz zawirowaniami politycznymi XX wieku. Obecnie miejscowość zachowuje tradycyjne wartości kulturowe, mimo braku infrastruktury handlowej.

„`