Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Grabno (województwo łódzkie)

Chcę dodać własny artykuł

Grabno – Wieś w Województwie Łódzkim

Grabno to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Sędziejowice. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa sieradzkiego.

Historia Grabna

Wieś została po raz pierwszy wspomniana w dokumentach w 1340 roku. Na jej terenie znajdował się drewniany kościół św. Wacława, który został rozebrany w 1771 roku. Na jego miejscu powstał nowy kościół, fundowany przez rodzinę Wężyków, właścicieli wsi. Ten kościół spłonął w wyniku działań wojennych 4 września 1939 roku.

W latach 1947-1949, na podstawie materiałów z niemieckich baraków, zbudowano nowy drewniany kościół. Obiekt ten ma powierzchnię 450 m² i dwa przybudówki: zakrystię oraz salę katechetyczną. Wewnątrz znajdują się cztery ołtarze, w tym obrazy Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Wacława.

Cmentarz i Pamięć o Poległych

Na cmentarzu w Grabnie znajduje się wojskowa kwatera z 1939 roku, upamiętniająca żołnierzy 72. pułku piechoty z Radomia. Na pomniku widnieje napis: „Polegli na polu chwały w dniach 4 i 5 IX 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą bohaterscy żołnierze 72 pp. z Radomia w bitwie o Józefów i Rogoźno”. Wymienionych jest 14 nazwisk poległych.

W pobliżu znajduje się grób Józefa Kobyłeckiego, generała Wojska Polskiego, dowódcy 78. i 13. pułku piechoty oraz 2. Półbrygady Strzelców Podhalańskich. Walczył on w Narwiku oraz w Normandii, a jego prochy zostały sprowadzone do rodzinnej wsi po wojnie.