„`html
Grabiny-Zameczek
Grabiny-Zameczek (niem. Herrengrebin) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb. Leży na Żuławach Gdańskich, przy ujściu Kłodawy do Motławy. Miejscowość jest siedzibą sołectwa Grabiny-Zameczek, do którego należą również Grabowe Pole, Grabowo i Grabiny Duchowne.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wspomniana w dokumencie księcia Mściwoja II w 1273 roku jako „Grabino”. Po zagarnięciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków, Grabiny stały się ważnym ośrodkiem gospodarczym. W XIV wieku wybudowano dwór obronny, a w 1406 roku nowy murowany zamek w stylu gotyckim.
W 1459 roku zamek został zniszczony na polecenie gdańskiej Rady Miejskiej, a Krzyżacy zrewanżowali się, niszcząc majątek. W XVI wieku wieś była zdobywana przez wojska Stefana Batorego. W 1928 roku ustanowiono herb miejscowości, przedstawiający zamek z dwiema wieżami.
Zabytki
Na liście zabytków NID znajduje się zamek krzyżacki, obecnie dom mieszkalny, z kaplicą filialną pw. Świętej Trójcy. Zachowały się pozostałości średniowiecznych piwnic oraz zachodni skrzydło dworu obronnego z herbem Gdańska. W miejscowości można zobaczyć również:
- fosy obronne
- gotyckie mury dawnego browaru
- park przydworski z 700-letnim dębem
- najwyższe wzniesienie Żuław Wiślanych – Batorowy Ostaniec
„`