„`html
Goworów – Informacje ogólne
Goworów to wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie. Położona jest u podnóża Masywu Śnieżnika, nad potokiem Goworówka, na wysokości około 470-600 m n.p.m. Wieś charakteryzuje się rolniczo-letniskowym charakterem i otoczona jest użytkami rolnymi.
Podział administracyjny
W latach 1954-1961 Goworów był siedzibą gromady, a po jej zniesieniu włączono go do gromady Międzylesie-Południe. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Historia
Wieś została założona w XIV wieku i przez długi czas pozostawała pod wpływem Międzylesia. W 1358 roku wchodziła w skład państewka śnielińskiego. W 1631 roku miała miejsce powódź, która zniszczyła część zabudowy, ale wieś szybko odbudowano. W XVIII wieku Goworów stał się centrum tkactwa, a po wojnach napoleońskich i w wyniku trzęsienia ziemi w 1827 roku, wieś zaczęła podupadać. W XIX wieku powstały różne zakłady przemysłowe, a Goworów zyskał status uzdrowiska.
W 1945 roku wieś została zasiedlona przez polskich przesiedleńców. Po wojnie istniały tu papiernia i kamieniołom, a w latach 70. XX wieku funkcjonowało 84 gospodarstwa rolne, co przyczyniło się do stabilizacji demograficznej.
Zabytki
W Goworowie znajdują się obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków:
- Kościół filialny pw. śś. Piotra i Pawła – zbudowany w 1508 roku, przebudowany w 1711 roku. Wewnątrz znajduje się XVIII-wieczna chrzcielnica oraz barokowe rzeźby.
- Zespół pałacowy oraz park – z XVIII-XIX wieku, z pałacem radcy Ludwiga z 1785 roku, obecnie w remoncie.
- Młyn wodny – z początku XX wieku.
Goworów jest największym wiejskim zespołem zabytkowym w regionie, charakteryzującym się architekturą typową dla pogranicza czesko-śląskiego.
„`