Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Gottlieb Hering

Gottlieb Hering

Gottlieb Hering (ur. 2 czerwca 1887 w Warmbronn, zm. 9 października 1945 w Stetten im Remstal) był niemieckim policjantem i SS-Hauptsturmführerem, który odegrał kluczową rolę w zbrodniach nazistowskich, w tym jako komendant obozu zagłady w Bełżcu.

Młodość i edukacja

Hering urodził się w katolickiej rodzinie i zakończył edukację w wieku 14 lat. Po odbyciu służby wojskowej w 20. pułku ułanów, rozpoczął pracę w policji. W 1915 roku walczył na froncie zachodnim, gdzie został odznaczony Krzyżem Żelaznym I klasy.

Okres międzywojenny

Po I wojnie światowej Hering pracował w policji w Stuttgarcie, a jego zaangażowanie w zwalczanie nazizmu doprowadziło do konfliktu z lokalnymi działaczami NSDAP. W 1933 roku, po przejęciu władzy przez Hitlera, zyskał protekcję Christiana Wirtha, co umożliwiło mu dalszą karierę w nazistowskiej strukturze.

II wojna światowa

Służba w Polsce i akcja T4

Podczas II wojny światowej Hering był zaangażowany w akcję T4, program eksterminacji osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych, gdzie zajął się m.in. fałszowaniem aktów zgonu.

Komendant obozu w Bełżcu

W sierpniu 1942 roku Hering objął stanowisko komendanta obozu zagłady w Bełżcu, gdzie w czasie jego rządów zginęło od 320 do 330 tysięcy Żydów. Używał brutalnych metod, w tym egzekucji więźniów, co doprowadziło do atmosfery terroru wśród personelu obozowego.

Dalsza kariera

Po zamknięciu Bełżca Hering został komendantem obozu pracy w Poniatowej, gdzie również stosował brutalne metody. W listopadzie 1943 roku brał udział w likwidacji obozu w Sobiborze oraz w operacjach przeciwko partyzantom na wybrzeżu Adriatyku.

Śmierć

Po wojnie Hering zmarł z przyczyn naturalnych w szpitalu w Stetten im Remstal. Jego działalność w czasie II wojny światowej pozostawiła trwały ślad w historii zbrodni nazistowskich.

Podsumowanie

Gottlieb Hering był postacią kluczową w systemie obozów zagłady, odpowiedzialną za brutalne zbrodnie przeciwko Żydom. Jego kariera pokazuje, jak niektórzy funkcjonariusze policji przeszli na stronę nazistowskiego reżimu, a następnie angażowali się w systematyczne ludobójstwo.