„`html
Goszczanowo
Goszczanowo to wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko. W latach 1954–1957 była siedzibą władz gromady, a następnie należała do gromady Gościm. W okresie 1975–1998 miejscowość przynależała do województwa gorzowskiego.
Położenie
Wieś leży w zachodniej części gminy Drezdenko, na skraju Puszczy Noteckiej, nad Goszczanowską Strugą, która wypływa ze Stawu Goszczanowskiego. Przez miejscowość przebiega szosa Skwierzyna – Drezdenko, z lokalnym odgałęzieniem do Goszczanówka.
Historia
Goszczanowo ma długą historię, sięgającą nawet 2500 lat p.n.e. Obszar ten był przedmiotem sporów polsko-brandenburskich. W średniowieczu biegł tędy ważny trakt z Drzenia do Skwierzyny. Niemiecka nazwa Guscht może pochodzić od słowiańskiego imienia Chwost, a rekonstrukcja nazwy polskiej wskazuje na patronimiczne pochodzenie związane z imieniem Goszcza.
W 1338 roku wieś została nadana przez margrabiów Ostenów, mimo że teren prawnie należał do Polski. W XVII wieku Polska ponawiała roszczenia do tego obszaru. W 1763 roku powstał folwark, a w 1774 roku zarejestrowano szkołę. Na początku XX wieku wieś rozwijała się dynamicznie, z młynem i kuźnią oraz linią kolejową ze Skwierzyny do Drezdenka. W czasie II wojny światowej mieścił się tu obóz jeniecki.
Zabytki
- Dwór szachulcowy z końca XVIII wieku, obecnie dom nr 4
- Neogotycki kościół filialny pw. Świętego Jana Vianneya
- Częściowo zachowana zabudowa z przełomu XIX i XX wieku
„`