Styl Gōsoku-ryū
Gōsoku-ryū to styl karate, który powstał z połączenia dwóch tradycji: shōrin-ryū i shōrei-ryū. Jego twórcą jest sōke Takayuki Kubota. Nazwa gōsoku-ryū wyraża dwie kluczowe cechy: siłę oraz szybkość, co odzwierciedlają poszczególne elementy nazwy:
- gō (剛) – siła, twardość, nieustępliwość;
- soku (速) – szybkość;
- ryū (流) – styl, sposób, metoda, szkoła.
Styl łączy tradycyjne techniki karate, czerpiące z shōtōkan, z nowoczesnymi metodami samoobrony. Nauka gōsoku-ryū obejmuje:
- Podstawowe techniki tradycyjnych szkół karate;
- Elementy samoobrony;
- Kobudō (tradycyjne sztuki walki z użyciem broni).
Charakterystyczne dla gōsoku-ryū są krótsze postawy oraz wykorzystanie podcięć i obaleń. Styl został stworzony z myślą o kobietach i młodzieży, umożliwiając łatwe zastosowanie jego technik w praktyce. W duchu filozofii karate, gōsoku-ryū przestrzega zasady mistrza Funakoshiego: „Karate-ni sente nashi” („Karate nie jest sztuką agresji”).
Kata w Gōsoku-ryū
Kata opracowane w ramach stylu gōsoku-ryū obejmują:
- kihon-ichi-no kata,
- kihon-ni-no kata,
- kihon-san-no kata,
- kihon-yon-no kata,
- uke-no kata,
- ni-no kata,
- gōsoku,
- jū-hachi-no tachi-kata,
- jū-no michi,
- gōsoku-yodan,
- gōsoku-godan,
- denko-getsu,
- rikyū,
- go-no kata,
- tamashi,
- riden,
- kime-no kata,
- ryu-no kata,
- sonota no kata,
- anso-no kata.
Historia w Polsce
Styl gōsoku-ryū został wprowadzony do Polski przez Tomasza Piotrkowicza w 1992 roku. Od 2012 roku oficjalnymi reprezentantami w Polsce są Shihan Jacek Chałupka i Shihan Krzysztof Chałupka, obaj posiadający stopień 5 dan. Gōsoku-ryū w Polsce reprezentowane jest przez International Karate Association Poland (IKA Poland), będącą częścią International Karate Association, założonej przez Soke Takayuki Kubotę.