Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gościeszyn (województwo wielkopolskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Gościeszyn

Gościeszyn to wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn, około 7 km na południowy wschód od Wolsztyna, nad rzeką Czartoria. Miejscowość ta ma długą historię, sięgającą XV wieku, kiedy to po raz pierwszy wymieniono ją w dokumentach.

Historia

Gościeszyn był podzielany przez różne rodziny szlacheckie, w tym Rostarzewskich, Ossowskich i Mielżyńskich. W 1405 roku znajdował się w posiadaniu Wojciecha Rostarzewskiego. W XVII wieku wieś ucierpiała podczas potopu szwedzkiego, a potem przeszła w ręce rodziny Koczorowskich, a następnie Mielżyńskich. W XIX wieku miejscowość miała 3832 morgi powierzchni i około 357 mieszkańców.

Pałac i park

W Gościeszynie znajduje się neogotycki pałac Kurnatowskich z lat 1904-1911, który powstał z przebudowy wcześniejszego dworu. Pałac wyróżnia się wieżami, arkadowym portykiem oraz bogato zdobionym wnętrzem. Przed pałacem rośnie lipa o obwodzie 520 cm. Obok pałacu znajduje się park krajobrazowy z licznymi pomnikowymi drzewami.

Kościół św. Stanisława Biskupa

W zachodniej części wsi stoi kościół św. Stanisława Biskupa, zbudowany w stylu późnobarokowym w 1778 roku. W latach 1914-1916 rozbudowany przez Kurnatowskich. Kościół zawiera cenne elementy wyposażenia, w tym barokowe ołtarze oraz epitafia zasłużonych duchownych.

Cmentarz

Cmentarz w Gościeszynie zawiera symboliczny grób 16 obrońców Ojczyzny oraz groty Matki Boskiej i Chrystusa. Znajduje się tam również kostnica z początku XX wieku.

Grodzisko

Trzy kilometry na południe od Gościeszyna znajduje się grodzisko pierścieniowate, otoczone wałem, które związane jest z lokalnym podaniem o najazdach szwedzkich.

„`